Аз съм горд собственик на HANS!

За темите, които са общи за две или повече от горните категории

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот Мартин Сурилов » Пон Фев 16, 2009 12:15

damon написа:
Мартин Сурилов написа: Според мен трябва не само да не се въвежда HANS за момента, а ако трябва дори и да се направят и още други облекчения с цел намаляване на разходите, ако това ще помогне за намаляне на бюджетите и съответно увеличаване броя на участниците в състезанията ни.


Мартине, според това което са пуснали БФАС на сайта излиза, че за нас в България HANS ще е задължителен само за Рали България, аз поне така го разбирам:

Д) Задължително за пилотите и ко пилотите участващи в Европейския Рали Шампионат на ФИА, заявени и не заявени за точкуване, от 01.01.2009


Положението наистина ще стане критично ако е така, понеже рискуваме на Рали България да няма участници т.е. ще карат само тия които ще са си купили HANS, а другите ще предпочетат да го пропуснат. Предвид финансовата обстановка и аз напълно подкрепям БФАС да въведе правило, че за хората участващи в Рали България, като кръг от българския рали шампионат HANS устройствата не са задължителни. В крайна сметка с какво Рали България е по-опасно от Рали Твърдица!? Чиста проба търговска политика на ФИА...

Вчера сме се събрали с колегите от АДАС да дискутираме всякакви начини за намаляване на разходите, като по-къси състезания, малките ралита в един ден, а де факто HANS устройствата за мнозина в нашата реалност със сегашната бизнес обстановка са много по-сериозен разход от хотела за 1 ден на Рали Вида!
Съжалявам, че тоя въпрос не се повдигна вчера, но може би е редно да е т.1 от следващите обсъждания на асоциацията понеже твърде много хора са засегнати от него. Парите за ХАНС устройства са около 3-4 състезания за средностатистическия български рали отбор! За някои дори цял сезон. Това е реалността и трябва да се съобразяваме с нея...

Напълно съм съгласен.
Мартин Сурилов
 
Мнения: 383
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:54
Име: Мартин Сурилов

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот plm » Пон Фев 16, 2009 19:15

damon написа:...
Мартине, според това което са пуснали БФАС на сайта излиза, че за нас в България HANS ще е задължителен само за Рали България, аз поне така го разбирам:
Д) Задължително за пилотите и ко пилотите участващи в Европейския Рали Шампионат на ФИА, заявени и не заявени за точкуване, от 01.01.2009

...

Пак нещо не ми е ясно. :D
В наредбата пише:""За 2009г. участниците в Рали/ЕРШ и Регионални купи/ задължително трябва да са обурудвани със системата "ХАНС"."
После излиза изменението, където нищо не се споменава за ХАНС.
http://www.bfas-bg.org/index.php
Сега този превод.
http://www.bfas-bg.org/index.php
При подобни случаи решението на местната власт е в сила, а то не е променено.
Така го разбирам.
Прикачени файлове
hans.jpg
hans.jpg (16.13 KiB) Прегледано 6925 пъти
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот Мартин Сурилов » Пон Фев 16, 2009 19:30

Абе добре бе мама му стара, не можаха ли да я напишат най-накрая след всичките й промени тази наредба като за прости и невежи хора, каквито явно сме? Пиши там - Мартине, ако искаш да караш ралита си купи HANS или го д...й! Край! Кви европейски шампионати и ала бала сладки приказки? За кво говорим изобщо? Нали все още сме в България или пак аз не съм разбрал нещо?
Мартин Сурилов
 
Мнения: 383
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:54
Име: Мартин Сурилов

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот plm » Пон Фев 16, 2009 19:50

Мартин Сурилов написа:Абе добре бе мама му стара, не можаха ли да я напишат най-накрая след всичките й промени тази наредба като за прости и невежи хора...

Очевидно, не могат. Такива са фактите.
Например, на Траянови врата ще имам ХАНС според наредбата,респ. изменението, и ако другите нямат ще подам контестация. Срещу ф. :D
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот txl » Пон Фев 16, 2009 20:45

УСТРОЙСТВО ЗА БЕЗОПАСТНОСТ НА ГЛАВАТА И ВРАТА
10.02.2009

Превод от ФИА, 42 издание. Годишник на Автомобилния Спорт
Приложение L

УСТРОЙСТВО ЗА БЕЗОПАСТНОСТ НА ГЛАВАТА И ВРАТА
/система HANS/
По време на международни състезания, носенето на всякакви устройства прикрепени към каската и предназначени да предпазват врата и главата на пилота е забранено, с изключение на одобрените от ФИА и фигуриращите в Технически Лист FIA No36.
Когато използваното устройство е HANS, то трябва да бъде носено само със съответната каска, дадена в Технически Лист FIA No29. Препоръчва се на пилотите да използват каски от оригинална екипировка с фабрично монтирани ремъци. Тези каски се идентифицират от сребрист етикет на ФИА, на който има холограма, каквато е посочена в Технически Лист FIA No29.
Препоръчително е също използването хомологизирани ремъци, който могат да бъдат идентифицирани по етикета на FIA 8858-2002, зашит на тях.
За повече информация виж “Guide for the Use of HANS in International Motor Sport”, публикуван от ФИА и отнасящ се до Сигурността в автомобилния спорт и достъпен на сайта http://www.fia.com, под рубриката FIA Sport-Regulations-Driver’Equipment.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА УСТРОЙСТВО ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ГЛАВАТА И ВРАТА, ОДОБРЕНО ОТ ФИА, ПО ШАМПИОНАТИ:

- FIA Формула 1 Световен Шампионат
- FIA GT Шампионат
- FIA Световен Шампионат за Туристически Автомобили
- FIA Световен Рали Шампионат
- FIA Световна Купа Оф роуд

БЪДЕЩИ ИЗИСКВАНИЯ ОТНАСЯЩИ СЕ ДО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА УСТРОЙСТВО ЗА БЕЗОПАСНОСТ НА ГЛАВАТА И ВРАТА

Поставянето на устройство за безопасност, одобрено от ФИА е:

А) Задължително за колите от състезанията Гранд При и Формула 1, за периода G и следващите периоди, когато конструкцията на колата го позволява;
Препоръчително за другите исторически коли.

Б) Задължително за Оф Роуд, от състезанията на Европейския шампионат на ФИА, както следва:
- 1 Дивизия на Рали крос: 01.01.2009
- 1 Дивизия на Авто-крос: 01.01.2009
- 2 Дивизия на Рали крос: 01.01.2009
- 1 А Дивизия на Рали крос: 01.01.2010
Особено препоръчително е носенето на съвместими каски за състезанията от Европейския шампионат на ФИА за 3 Дивизия (Авто-крос), след 01.01.2010

В) Не е задължително за следните категориите коли с алтернативно гориво:
I, III, IIIA, IV, V Електрически карт, VII и VIII;


Г) Препоръчително за категориите коли с алтернативно гориво II, V коли и VI с технически паспорти издадени преди 01.01.2006.

Д) Задължително за пилотите и ко пилотите участващи в Европейския Рали Шампионат на ФИА, заявени и не заявени за точкуване, от 01.01.2009

Е) Задължително за не приоритетните и приоритетните пилоти и техните ко пилоти участващи в състезанията на ФИА Световен Рали Шампионат, от 01.01.2009.

Ж) Задължително за пилотите участващи в Планинските Шампионати на ФИА, но не за националните, 01.01.2009.

Този превод от http://www.bfas-bg.org е на приложение Л, което НЕ е актуално. Приложение Л, с последни промени от 22.01.2009 е на сайта на ФИА и в него пише, че използването на ХАНС (head restraint) е задължително за всички международни състезания (international event, дефиниранo от Международния Спортен Кодекс). Международните състезания могат да се проверят в международния спортен календар на ФИА. За България, това са рали България, Траянови Врата, София (ако го има), Хеброс, Сливен.
Актуалното приложение Л е тук:
http://argent.fia.com/web/fia-public.nsf/F5319A56FFB9BD9BC12575460048C88C/$FILE/Annexe%20L_2009_22.01.09.pdf
Аватар
txl
Администратор
 
Мнения: 1993
Регистриран на: Чет Апр 14, 2005 15:42
Местоположение: България
Име: Тодор Томов

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот plm » Пон Фев 16, 2009 20:56

В предишното си мнение, в черновата бях написал, че трябва да се провери ...превода на L. После до изтрих.
Но, txl вече е направил това.
Преценете сами кое е вярно.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот plm » Пон Фев 16, 2009 21:08

Трагично е, че на сайта на ф преди 5 дена се качва дезинформация.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот txl » Пон Фев 16, 2009 21:17

Абсолютно. Трагедия...
Аватар
txl
Администратор
 
Мнения: 1993
Регистриран на: Чет Апр 14, 2005 15:42
Местоположение: България
Име: Тодор Томов

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот damon » Пон Фев 16, 2009 21:36

plm написа:В предишното си мнение, в черновата бях написал, че трябва да се провери ...превода на L. После до изтрих.
Но, txl вече е направил това.
Преценете сами кое е вярно.


И аз гледах, пулих се, гледах... Това което е в сайта на БФАС просто не е превод на настоящия документ на ФИА, а на някакъв предишен. Всъщност според ФИА към 22.01.2009 г. "устройствата за безопасност на врата" както са ги превели са задължителни за международните състезания от ФИА календара.
Прикачени файлове
hans1.jpg
hans2.jpg
hans2.jpg (75.45 KiB) Прегледано 6820 пъти
Safe is risky.
Аватар
damon
Администратор
 
Мнения: 2172
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 20:40
Местоположение: България
Име: Николай Китанов

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот plm » Пон Фев 16, 2009 21:58

Вариантите са:
-умишлена заблуда:
-некомпетентност:
-замазване на "грешка":
-...
Всъщност, защо да се напрягам да мисля за "недомислиците" на ф?
Тук се разтоварвам.
А това е тяхна работа.
Усещам, че пак са пратили състезателите в 5-та глуха. :D
Ами, какво да кажа, оправяйте се. Ние ще гледаме.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: Аз съм горд собственик на HANS!

Мнениеот OgyWRC » Пон Фев 16, 2009 23:50

Ами освен сами да си следим и спазваме разпоредбите на FIA ...
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Предишна

Назад към Български шампионати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта

cron