Асоциация на Действащите Автомобилни Състезатели-АДАС

За темите, които са общи за две или повече от горните категории

Асоциация на Действащите Автомобилни Състезатели-АДАС

Мнениеот speedline » Пет Яну 16, 2009 20:04

За всички хора близки до спорта е ясно, че от години насам връзката между пилотите и БФАС я няма. Много е говорено по този въпрос, но много рядко е постигана някаква конкретна цел. По-долу ще можете да намерите едно писмо от Димитър Илиев, чиято цел е не да се застава срещу федерацията. Дори напротив - целта е БФАС да започне да работи със състезателите и за състезателите. Ясно е, че с общи услия ще се подобрят условията за състезателите, феновете, отборите, крайно време е да се вдигне качеството на спорта. Просто трябва да започне да се работи сериозно по този проблем.

Ето и писмото:



ДО ВСИЧКИ АСК В БЪЛГАРИЯ


Уважаеми колеги,
обръщаме се към тези от вас, които приемат безусловно статута на БФАС, като организация с правото да регламентира, организира и управлява автомобилният спорт в България. Крайно време е да се съобразим с този факт и да насочим позитивните си виждания в посока развитие на любимият ни спорт. Предстои ни нов спортен сезон /2009/ в условията на тежка икономическа криза, която едва ли ще подмине и автомобилните спортни клубове. Ето защо трябва да обединим усилията си за да се противопоставим успешно на кризата. Всички ние сме юридически лица, които по собствена воля и убеждение сме членове на БФАС. Най висшият форум за управление на тази организация е Общото събрание, в което всеки участва със свой представител. Явно не осъзнавайки своята роля в управлението на Федерацията, непрекъснато има членове, които говорят за нея негативно и по този начин допринасят, съзнателно или не за изграждане на лош имидж на спорта. Друг е въпроса, че реалностите в обществения живот на страната се промениха, а основните документи на Федерацията продължават да бъдат тези от преди 30-40 години / Устава, НКАС, Наредбата и др./. За това вината не е само в ръководството, а и във всички нас. И все пак считаме, че основното което липсва в структурата е още една Организация близка по цели с тези на Федерацията но с насоченост към финансовата и търговска част на спорта. На всички ни е ясно, че отдавна, автомобилният спорт е силно комерсиализиран. Не само в световен мащаб в него се концентрират огромни бизнес интереси, но и в регионални мащаби те не са за подценяване. Какво да направим за да насочим тези бизнес възможности в автомобилния спорт ? Не е необходимо да откриваме топлата вода, имаме много примери за това, както в световен мащаб така и в спортните среди у нас. Например : ФИА регламентира, контролира и държи спортните права на Формула 1. Но ФОKА / Асоциацията на конструкторите във формула едно/ обединява участниците в този най голям автомобилен форум. Нейният Председател /Бърни Еклестън/ е този, който защитава интересите на участниците пред ФИА.Той е и човека, който притежава търговските и рекламни права на този шампионат. На пръв поглед това изглежда трудно разбираемо, дори звучи враждебно! Но на практика и двете организации имат изключителен интерес Ф1 да подобрява имиджа си и да се развива. Правилата /ФИА/ непрекъснато се усъвършенстват и променят в интерес на сигурността и динамиката на спорта, но това става в разумен диалог с ФОKА. Конструкторите от своя страна имат желание и не спират да търсят варианти за подобряване скоростните показатели и визията на болидите си, но и това не може да стане без сътрудничеството и в противовес на регламентите на ФИА. Не е безинтересно да напомним, че сегашният президент на ФИА г-н Макс Моузли преди това беше президент на ФОKА. Надяваме се няма да се намери човек, който да не се съгласи, че най - авторитетното и интересно моторно състезание е Ф1 и до голяма степен това се дължи на формата за управление.


Пример от България: Българския футболен съюз /БФС/ и Професионалната футболна лига. Първите регламентират и управляват спортната част а лигата защитава интереса на участниците в този спорт и държи търговските и рекламни права. Подобни успешни форми за развитие на различни спортни дисциплини могат да се посочат още много.


Нашето предложението е да учредим Сдружение на автомобилните спортни клубове /САСК/, с основна цел да представлява интересите на участниците в автомобилните шампионати на България. Досега непрекъснатите поединични опити за промяна и разрешаване на спорни ситуации в повечето случаи остават „глас в пустиня”. Сдружението би могло да продава с реално информационно и финансово отражение за клубовете телевизионни и търговски права на отделни шампионати. Да сключва договори от името на участниците за реклама .Да закупува горива, гуми, резервни части и екипировка на цени на едро. Да следи за стриктното и коректно спазване на спонсорските и рекламни договори от страна на участници и организатори на състезанията. Ситуацията в момента е парадоксална !? Клубовете организират и самофинансират участието на състезателните си екипи, а нямат реални права върху средствата, които получават от реклама и спонсорство БФАС и организаторите на отделните състезания. „С чужда пита помен прави” казва българския народ по такива поводи.


Убедени сме, че в средите на спорта има достатъчно подготвени и мотивирани хора заедно да осъществим този проект.


При съгласие от ваша страна очакваме на E-mail: [email protected] и факс номер 028620344 в делови порядък предложения за организационен комитет, който да подготви в най-близко време учредително събрание.

С поздрави :

председател на АМСК ИРТ:
/ Димитър Илиев/


16.01 2009 год. София
Последна промяна speedline на Пет Яну 16, 2009 23:28, променена общо 1 път
Аватар
speedline
 
Мнения: 1219
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 10:01
Местоположение: София/Сливен
Име: Nikolay Arnaudov

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот RaPiD » Пет Яну 16, 2009 20:12

Аз не съм пилот, но съм ЗА. Звучи ми разумно.
Аватар
RaPiD
 
Мнения: 2803
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 00:40
Местоположение: София
Име: Асен Иванов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот kiko » Пет Яну 16, 2009 20:13

ХА!!!!!!
Някакво конструктивно решение.Досегашните поединични опити за промяна на нещата не доведоха до нищо същественно.Да видим до какво ще доведе това.Както ПЛМ много пъти пише:пилотите трябва сами да си решат проблемите.
Изображение
Аватар
kiko
 
Мнения: 1209
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 14:08
Местоположение: София
Име: Генади Димитров

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот P.Solberg » Пет Яну 16, 2009 20:36

Такава идея имаше и Тихомир Стратиев. В крайна сметка е положително да се направи нещо такова. Навсякъде го има, трябва да го има и у нас. Още повече, че състезателите са най-вече жертва, а на галеници на федерацията. Подкрепям!
Аватар
P.Solberg
 
Мнения: 4881
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 13:47
Местоположение: Варна
Име: Владимир Гатев

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот ifcho » Пет Яну 16, 2009 20:42

Много добре :)
Peugeot's technical sophistication and competitive success confirm my belief that the automobile's progress began with and remains the fruit of sports competition' Enzo Ferrari
Аватар
ifcho
 
Мнения: 309
Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 18:07
Име: Ivailo Ivanov

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот Ogi_sh » Пет Яну 16, 2009 20:55

ifcho написа:Много добре :)

+1
Аватар
Ogi_sh
 
Мнения: 530
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 21:40
Местоположение: Шумен
Име: Огнян Христов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот Гетов » Пет Яну 16, 2009 21:44

Аз също подкрепям идеята, мисля че ще от полза на всички пилоти, не само на силните финансово отбори и екипажи
Аватар
Гетов
 
Мнения: 707
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 15:44
Местоположение: Ботевград
Име: Георги Гетов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот todor hristov » Пет Яну 16, 2009 21:54

Примерът с ФОКА е удачен,обаче не забравяйте колко се караха за разпределянето на финансиите между тимовете.Да видим какво ще стане у нас.Освен това,господа пилоти,трябва да си изберете ковчежник.Доколкото имам наблюдения,бая ще се пререкавате.
todor hristov
 
Мнения: 680
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 11:44
Име: todor hristov

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот Гетов » Пет Яну 16, 2009 22:04

Е то пък не може ако не се появи накой като тебе и все да е черноглед, все за лошото да се мисли и т.н.. Айде веднъж пък да подкрепим нещо положително и инициативно и да помогнем всеки кой с каквото може за да се сбъдне нещо хубаво.
Аватар
Гетов
 
Мнения: 707
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 15:44
Местоположение: Ботевград
Име: Георги Гетов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот P.Solberg » Пет Яну 16, 2009 22:15

Според мен, на първо време трябва да се изяснят точните функции и хората, които ще го правят. Според мен трябва да се наемат мениджър и юрист, които да представляват отборите и да бъдат независими от никой от участващите. След като се натрупа известен опит и се види, докъде може да се стигне с тази организация, да започнат и икономически функции - разпределяне на телевизионни права, спонсорски договори и какво ли още не. Имало е и преди опити за такива организации, но точно жаждата за власт и влияние са проваляли начинанията. Дано всичко е наред и най-сетне се направи нещо смислено за този спорт у нас.
Аватар
P.Solberg
 
Мнения: 4881
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 13:47
Местоположение: Варна
Име: Владимир Гатев

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот todor hristov » Пет Яну 16, 2009 22:23

Ха за това говорим,г-н Гетов,а не за черногледство.Аз обаче ще запомня позитивизма ти и ще ти припомня за какво е ставало дума,когато му дойде времето.
todor hristov
 
Мнения: 680
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 11:44
Име: todor hristov

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот Гетов » Пет Яну 16, 2009 22:28

Дано само да не си прав, надявам се
Аватар
Гетов
 
Мнения: 707
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 15:44
Местоположение: Ботевград
Име: Георги Гетов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот efco » Пет Яну 16, 2009 22:32

И аз сьм ЗА ,мисля 4е днес вси4ки разбрахте колко конструктивен и плодотворен бе6е диалога и колко голямо зна4ение има6е тази сре6та за вси4ки, това се опитвах да ви подскажа веднага след награждаването и ви казах 4е 6те има развитие темата за неразбориите след 19 януари.-помните ли :!: ! Но малко се сьмнявах 4е 6те се проведе вьоб6те! АЗ ли4но сьм доволен от вси4ко обсьдено и сьм наяасно за сезон 2009 така 4е можем да нападнем. А как Доктора не разбра ни6то 4ак се кефя това е вица на деня ТОДОРЕ СПРИ СЕ ИЛИ СТАВАЙ ПИЛОТ ! :!:
efco
 
Мнения: 355
Регистриран на: Пон Окт 06, 2008 16:01
Местоположение: Казанльк
Име: Стефан Драганов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот Гетов » Пет Яну 16, 2009 22:33

Но да зарежем личните реплики, хайде да видим повече мнения тук, за и против, идеи за осъществяването, предложения за подходящи хора и т.н., а не да запомняме и припомняме кой крив и кой прав
Аватар
Гетов
 
Мнения: 707
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 15:44
Местоположение: Ботевград
Име: Георги Гетов

Re: Сдружение на автомобилните спортни клубове - САСК

Мнениеот GTI-8V » Пет Яну 16, 2009 22:38

efco написа:И аз сьм ЗА ,мисля 4е днес вси4ки разбрахте колко конструктивен и плодотворен бе6е диалога и колко голямо зна4ение има6е тази сре6та за вси4ки, това се опитвах да ви подскажа веднага след награждаването и ви казах 4е 6те има развитие темата за неразбориите след 19 януари.-помните ли :!: ! Но малко се сьмнявах 4е 6те се проведе вьоб6те! АЗ ли4но сьм доволен от вси4ко обсьдено и сьм наяасно за сезон 2009 така 4е можем да нападнем. А как Доктора не разбра ни6то 4ак се кефя това е вица на деня ТОДОРЕ СПРИ СЕ ИЛИ СТАВАЙ ПИЛОТ ! :!:


+1
Аватар
GTI-8V
 
Мнения: 959
Регистриран на: Нед Окт 21, 2007 23:57
Местоположение: Smolian
Име: Alexander Boch

Следваща

Назад към Български шампионати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта

cron