Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

За темите, които са общи за две или повече от горните категории

Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот bogatovetsa » Пон Апр 07, 2008 21:56

Как мислите,дали децата,които нямат 18 години трябва да имат право да участват в редовните шампионати на писта и рали крос ? Не правя спор за Ралитата,понеже там има междуетапни отсечки и е необходимо да имаш свидетелство за управление ! В случея би трябвало да се провеждат тестове за млади пилоти и да се лицензират само тези,които имат потенциал. ;)
Спорт без резервоар не е спорт !!! ;)
Аватар
bogatovetsa
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 22:41

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот bogatovetsa » Пон Апр 07, 2008 21:59

И се извинявам на организаторите на сайта ако съм написал темата на грешно място ;)
Спорт без резервоар не е спорт !!! ;)
Аватар
bogatovetsa
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 22:41

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот malkiq_sustezatel » Пон Апр 07, 2008 22:08

Много съм мислил по този въпрос честно казано.Аз също нямам 18 години,но много искам да се състезавам,обаче не на писта или крос.Искам да се състезавам в приложен шампионат.Засега мисля,че има само дамски приложен шампионат,но ще се радвам да започнат да се организират и такива за мъже.
Дори и да не се осъществи мечтата ми-да се състезавам още от сега,живи и здрави-след години в "Мъжкия Приложен Рали Шампионат" :)
VROMOS RACING TEAM
Аватар
malkiq_sustezatel
 
Мнения: 253
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 23:38
Местоположение: София
Име: L.Vlahov

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот tsveti » Пон Апр 07, 2008 22:54

Сладур, няма "Мъжки приложен рали шампионат" :)
Хубаво е, че имаш амбиции и мечти да караш...а в коя дисциплина ще караш, само времето ще покаже.

Колкото до въпроса по темата...категорично против съм. Лично мнение разбира се :)
За децата под 18 е достатъчно картинг пистата!

ПП.Някой ден ще разбереш какво съм имала предвид. Едно време, аз също бях много нетърпелива, едва дочаках 18 год.
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот bogatovetsa » Пон Апр 07, 2008 23:05

Искам да кажа защо пуснах тази тема.Главното е, за да разбера мнението на аудиторията, а не за да уборвам мнението на федерацията.Искам да допълня,че аз съм на 15, но имам 5 шампионски титли по мотокрос и карам мотор от 4-ри годишна възраст,а кола от 8-ем годишен. Знам, че не съм на ниво за представяне на рали, но най-голям опит се добива по време на състезания и докъто тази забрана за малолетни важи в българия много трудно може да излезе кадърен българси пилот като Митко Илиев например. А предполагам сте видяли 16-ет годишното момче от норвегия, което учавства в Световния Рали Шампионат (WRC). ;)
Спорт без резервоар не е спорт !!! ;)
Аватар
bogatovetsa
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 22:41

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот malkiq_sustezatel » Пон Апр 07, 2008 23:31

tsveti написа:Сладур, няма "Мъжки приложен рали шампионат" :)
Хубаво е, че имаш амбиции и мечти да караш...а в коя дисциплина ще караш, само времето ще покаже.

Колкото до въпроса по темата...категорично против съм. Лично мнение разбира се :)
За децата под 18 е достатъчно картинг пистата!

ПП.Някой ден ще разбереш какво съм имала предвид. Едно време, аз също бях много нетърпелива, едва дочаках 18 год.

Цвети,знам,че такъв шампионат не съществува.Затова в мнението си написах,че ми се иска да просъществува след време.Не си ме разбрала правилно.
П.П:Аз се уча от 10-годишна възраст да карам между пилоните.Все пак за тези 4 години съм схванал нещо.
Малко е трудно за вярване,но...
По-късно ще пусна линк към видео,за да видиш за какво говоря всъщност. :)
VROMOS RACING TEAM
Аватар
malkiq_sustezatel
 
Мнения: 253
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 23:38
Местоположение: София
Име: L.Vlahov

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот tsveti » Пон Апр 07, 2008 23:48

:)
А Митко от колко годишен се състезава, знаеш ли? Щом цитираш него, значи можело да излезне кадърен БГ пилот, макар и да не е по състезанията от 15 годишен! :wink:
Няма как, да дадеш машина в ръцете на едно дете. детето си е дете. Колкото и потенциал да има в него. Едно дете, под 18 год. не може да носи и не носи отговорност за действията си!

Колкото до затворения маршрут...според теб, кой организатор ще се навие да носи отговорността за теб и твоите действия?!? Ако се пребиеш и/или пребиеш зрители?!

Съгласна съм, че когато човек е малък и практикува някакъв спорт, най-добре се поддава на тренировка, по-лесно научава, придобива, развива умения. Но, това е твърде опасен спорт, спорт, който според мен не изисква само умения. Изисква и акъл (най-просто казано). А здравия разум, умът, за съжаление идва с годините.

ПП. Сам ще забележиш /може би/ разликата в шофирането си на 18-19год. с шофирането си на 26-27 год.
ППП.Поздравления за титлите... :D
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот tsveti » Пон Апр 07, 2008 23:54

malkiq_sustezatel написа:
tsveti написа:Сладур, няма "Мъжки приложен рали шампионат" :)
Хубаво е, че имаш амбиции и мечти да караш...а в коя дисциплина ще караш, само времето ще покаже.

Колкото до въпроса по темата...категорично против съм. Лично мнение разбира се :)
За децата под 18 е достатъчно картинг пистата!

ПП.Някой ден ще разбереш какво съм имала предвид. Едно време, аз също бях много нетърпелива, едва дочаках 18 год.

Цвети,знам,че такъв шампионат не съществува.Затова в мнението си написах,че ми се иска да просъществува след време.Не си ме разбрала правилно.
П.П:Аз се уча от 10-годишна възраст да карам между пилоните.Все пак за тези 4 години съм схванал нещо.
Малко е трудно за вярване,но...
По-късно ще пусна линк към видео,за да видиш за какво говоря всъщност. :)


Ааа, е извинявай. Не съм разбрала правилно.
Защо казваш, че е трудно за вярване?!? Напротив. Бих се учудила, ако не можеш да караш. Хубаво е, че родителите ти се занимават с теб и те учат :) :) Браво!
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот malkiq_sustezatel » Вто Апр 08, 2008 00:05

Ааа, е извинявай. Не съм разбрала правилно.
Защо казваш, че е трудно за вярване?!? Напротив. Бих се учудила, ако не можеш да караш. Хубаво е, че родителите ти се занимават с теб и те учат Браво!

Казвам,че е трудно за вяране,защото все пак съм само на 15.Това би трябвало да има значение в карането. :roll:
Хубаво е човек да има мечти,вярно е.Вече знаеш една от моите.
Обаче досега не съм срещнал човек на моята възраст,когото да го влече автомобилният спорт. :(
Всеки 2-ри мой връстник/връстница го влекат съвесем други неща.Като например:танците,музиката,волейбол,баскетбол и т.н и т.н!
Защо няма поне един,който да го влече автомобилният спорт?(от хората,които познавам де,не казвам,че няма никъде)
VROMOS RACING TEAM
Аватар
malkiq_sustezatel
 
Мнения: 253
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 23:38
Местоположение: София
Име: L.Vlahov

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот GTI-8V » Вто Апр 08, 2008 00:37

tsveti написа::)
А Митко от колко годишен се състезава, знаеш ли? Щом цитираш него, значи можело да излезне кадърен БГ пилот, макар и да не е по състезанията от 15 годишен! :wink:
Няма как, да дадеш машина в ръцете на едно дете. детето си е дете. Колкото и потенциал да има в него. Едно дете, под 18 год. не може да носи и не носи отговорност за действията си!

Колкото до затворения маршрут...според теб, кой организатор ще се навие да носи отговорността за теб и твоите действия?!? Ако се пребиеш и/или пребиеш зрители?!

Съгласна съм, че когато човек е малък и практикува някакъв спорт, най-добре се поддава на тренировка, по-лесно научава, придобива, развива умения. Но, това е твърде опасен спорт, спорт, който според мен не изисква само умения. Изисква и акъл (най-просто казано). А здравия разум, умът, за съжаление идва с годините.

ПП. Сам ще забележиш /може би/ разликата в шофирането си на 18-19год. с шофирането си на 26-27 год.
ППП.Поздравления за титлите... :D


много си права ....
Аватар
GTI-8V
 
Мнения: 959
Регистриран на: Нед Окт 21, 2007 23:57
Местоположение: Smolian
Име: Alexander Boch

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот ifcho » Вто Апр 08, 2008 01:00

Шампионати за малолетни има в другите държави, но там спорта е на съвсем друго ниво.

А в крайна сметка в България картинг шампионатите са доста силно развити и си мисля, че са добро начло за всеки бъдещ пилот
Peugeot's technical sophistication and competitive success confirm my belief that the automobile's progress began with and remains the fruit of sports competition' Enzo Ferrari
Аватар
ifcho
 
Мнения: 309
Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 18:07
Име: Ivailo Ivanov

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот bogatovetsa » Вто Апр 08, 2008 07:23

За това, че малолетен не може да понесе отговорност при злополука спор няма. Но както каза колегата по горе във другите страни има детски шампионати.А преди 5 години мисля че беше бях на рали на Шипка и един състезател уби жена и откъсна крак на мъж, а не понесе голяма отговорност, по което може да се съди,че публиката сама трябва да се варди. ;)
Спорт без резервоар не е спорт !!! ;)
Аватар
bogatovetsa
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 22:41

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот tsveti » Вто Апр 08, 2008 12:52

malkiq_sustezatel написа:
Ааа, е извинявай. Не съм разбрала правилно.
Защо казваш, че е трудно за вярване?!? Напротив. Бих се учудила, ако не можеш да караш. Хубаво е, че родителите ти се занимават с теб и те учат Браво!

Казвам,че е трудно за вяране,защото все пак съм само на 15.Това би трябвало да има значение в карането. :roll:
Хубаво е човек да има мечти,вярно е.Вече знаеш една от моите.
Обаче досега не съм срещнал човек на моята възраст,когото да го влече автомобилният спорт. :(
Всеки 2-ри мой връстник/връстница го влекат съвесем други неща.Като например:танците,музиката,волейбол,баскетбол и т.н и т.н!
Защо няма поне един,който да го влече автомобилният спорт?(от хората,които познавам де,не казвам,че няма никъде)


:) 15 год. са напълно достатъчни, че да умееш да връткаш автомобила :) . Но там, където няма движение и хора. Дядо ми едно време е качил майка ми на ТИР, когато е била на 12 годишна възраст. Разбира се, тя не е стигала педалите, но от скута на дядо ми е управлявала това чудовище цели 100км.
Това, че теб те влече автомобилният спорт се дължи на факта, че родителите ти са свързани с този спорт. Иначе може би щеше да го откриеш малко по-късно.
Един съвет (ако позволиш): Не пренебрегвай другите спортове.
Избери си друг спорт, който също да обичаш. И го практикувай. (лека атлетика, плуване, волейбол).
Не се вглъбявай още от сега само в един единствен спорт, какъвто и да е той.
Много от нещата, които ще научиш от друг спорт, ще са ти в полза след това за автомобилизмът. И много неща, които ще научиш от друг спорт, няма да ги научиш от автомобилизмът.

Не се „цупи”, че твоите връстници не ги влече спортът, който ти харесваш, а се опитай да ги „заразиш” постепенно с блясъка на този спорт :D С времето кръгът ти от познати и приятели от самосебе си ще се разшири от към хора харесващи и занимаващи се с автомобилизмът.
Ти как би определил този спорт с три единствени думи?
С кои три думи ще изразиш начинът, по който виждаш и чувстваш автомобилния спорт?
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот tsveti » Вто Апр 08, 2008 13:20

bogatovetsa написа:За това, че малолетен не може да понесе отговорност при злополука спор няма. Но както каза колегата по горе във другите страни има детски шампионати.А преди 5 години мисля че беше бях на рали на Шипка и един състезател уби жена и откъсна крак на мъж, а не понесе голяма отговорност, по което може да се съди,че публиката сама трябва да се варди. ;)


Май оплетохме темата...
Аз лично не съм против детските шампионати, даже напротив, но съм категорично против дете под 18год. да участва в рали шампионата, на планинско или пък писта!
Пак казвам, да се даде една машина като автомобилът и това дете да се състезава, и с други участници на куп /писта/ е напълно безотговорно, според мен.
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: Справедлива ли е забраната за малолетните пилоти

Мнениеот bogatovetsa » Вто Апр 08, 2008 15:09

Напоследък се запознах с историята около норвежецът Андреас Микелсен. Всичко е много интересно. Той е спонсориран от норвежката програма NOK - доколкото разбирам това е държавна организация спонсорираща спортисти на високо равнище за постигането на колкото се може повече титли в различни спортове. Тази година те ще инвестират в него 10-20 млн. норвежки крони. Баща му е един от 400-те най-богати хора в Норвегия. В момента отбора разполага с 5 рали коли - 3 Форд Фокус WRC и две гр. Н - Субару и Митсубиши.

Микелсен е навършил 17 години на 22-ри юни, след това спечели едно британско рали за вземането на професионален лиценз за британския шампионат. (в Норвегия книжка се взема на 18). Целта му е да участва в Британския шампионат и евентуално тази година ще кара в Световния шампионат в Кипър и Турция.

Доколкото знам само двама пилоти на толкова високо равнище са карали толкова млади - единия е Матю Уилсън, другия Яри-Мати Латвала (също на 17 се състезава в Блитанския шампионат, а на 18 в Световния).

И докато при Яри-Мати Латвала достигането до WRC колата е малко по-последователен процес то Андреас Микелсен директно скача на WRC - това му е първата рали кола, никога преди това не е карал рали автомобил. Бил е скиор преди, карал е и мотокрос и картинг, но от ските е получил контузия в коленете и се насочва към автомобилизма.

Много ми е интересно какво означава това да започнеш по този начин - Матю Уилсън не показва много засега, Яри-Мати Латвала обаче има известни успехи, но неговата кариера е по-ясно изградена - той е карал доста преди да се качи на топ нивото. Общото между тримата е че бащите им са били или са все още в рали спорта.

Любопитно е докъде би могъл да стигне такъв "млад талант", без да е преминал последователно през стъпките на израстване, а директно хвърлен в голямата борба...
Спорт без резервоар не е спорт !!! ;)
Аватар
bogatovetsa
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 22:41

Следваща

Назад към Български шампионати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта