Предложения към БФАС

За темите, които са общи за две или повече от горните категории

Мнениеот Vlad777 » Пет Окт 19, 2007 00:29

Kiverson написа:чак да е огромна разликата??На Елпа за една нощ променят настройките от асфалт на макадам,освен това имаше екипажи които караха само на асфалт и само на черно.Може да се използват някои неща като идеи просто.


Настройките лесно се променят като имаш нов комплект окачване. Лично в Турция гледах как сменят 4те амортисьора и пружини на Жан Жозеф за 12 минути точно.

Освен окачването, трябва скара под колата, други гуми, джанти и т.н.

При сегашното състояние на рали спорта в БГ, когато доста участници се чудят откъде да намерят пари за гуми и бензин, за да участват в ралито, това не всеки може да си го позволи.

Иначе съм съгласен, че идеята е добра!

Когато имам време ще кача и видеото от ралито в Турция, което съм снимал. Много камъни ме биха по главата тогава :lol:
Аватар
Vlad777
 
Мнения: 92
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 03:37
Местоположение: София
Име: Владимир Цанев

Мнениеот tito » Пет Окт 19, 2007 00:34

аз не съм кой знае колко компетентна по ралитата ... но едно от задължителните неща в днешно време е рекламата, медииното отразяване и финансирането .... без реклама трудно става каквото и да е

Еми как да има спонсори като почти няма медийно отразяване (ГТВ и Евроком са изключение). В тая държава спорта се дели на футбол (от селки тип) и всички останали. Естествено ако има някакъв инцидент по време на рали, ще се напреварват да излъчват ( а такива инциденти имаше достатъчно, да не дава господ за в бъдеще :roll: )
А един спонсор като спонсорира ( плаща за реклама ) иска и да получи такава. Фирми които спонсорират от любов към спорта се броят на пръстите на двете ми ръце.
Та моето предложение към господата от БФАС е да предоставят правата за излъчване безплатно на някоя от телевизиите, които имат възможност за преки излъчвания ( визирам БНТ, щото е обществена телевизия и се издържа от нашите данъци) и да спрат да мислят как да опънат някой и друг лев от длаверки.
Пък после да видим дали няма да се появят спонсори.
Аватар
tito
 
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 20:58
Местоположение: Бургас
Име: С. Корунчев

Мнениеот Liub`s » Пет Окт 19, 2007 12:43

мда явно в Естония нещата ги правят много по добре от колкото нас :( ... спонсорират финансират ралитата .. а не като наще само рали българия ... ще каже човвек че само едно рали се провежда и трябва само него да финансират ... точно това трябва да се промени ... Естония макар и доста по малака от България .... като гледам много по добре се грижи за мото спорта си от колкото ние .. което е жалко ... браво за усилията им ... но като гледам трябва да почнем да зимам пример от тях ... защото са направили доста повече за мото спорта. колкото за подпомагането ... имах предвид наща федерация да отдели по голям бюджет за подпомагането на отборите ... и това което tito казва за тв-то съм напълно съгласна с него ... нишо че бнт ... почти не се гледа .. се пак от наще данъци се издържа и да почнат да пускат някви свясни неща ... хиляда пъти ще и се дигне рейтинга ... за което всяка тв се бори да има голям рейтинг .. а не с някви бозави сериали които са по 5000 епизода и само бабтите ги гледат .. вярно и за тях трябва да има кво да гледат ... но да пукат и нещо което да е интересно и за другите като ралитата ... предполагам много хора ще седнат да ги гледат стига да ги дават по тв-то ... и с излучването по тв-то се прави и реклама и ще има спонсори за екипажите .... и нещата ще се развиват много по добре (по мое скромно мнение) ... тия от федерацията ... без да обиждам никои с това.... ама толкова ли неможе да загреят как са нещата и какво трябва да се прави ... че някакво момиче на 23 и като гледам не само аз ... вижда много по ясно какво трябва да се прави ... или за тях най важно е да са добре те пък за спорта каквото остане .... (това е жалко :x ) с това последното не искам да засягам никои ... предполагам има и съвестни хора в федерацията които си вършат добре работата ... евала на тях ... за другите които само гледат да се облагодетелстват говоря ...
Всичко се връща колко по-късно, толкова по-мръсно!!!
Аватар
Liub`s
 
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 20:49
Местоположение: Бургас, Варна

Мнениеот damon » Пет Окт 19, 2007 15:09

Насила работата не става. Тука почваме да говорим за маркетинг на рали спорта, а там нещата стават много интересни. У нас този спорт не популярен, както в Естония, Финландия и Чехия. Масовия рекламодател се интересува от масова аудитория т.е. за него инвестицията в реклама е добра, когато я виждат много хора (телевизия например). Това е грешно що се касае до реклама в рали спорта обаче. Нашите фирми и рекламни агенции в момента правят това, което са правили в щатите в началото на ТВ рекламите някъде преди 50 години.

Малко са рекламодателите, които продават продукт, който насочват точно към рали феновете... По този начин средствата в рали спорта са много по-малки отколкото във футбола. Нормално! В такава ситуация трудно можеш насила да докараш някакви хора, които да представляват голяма аудитория и да дойдат от някъде и да привлекат рекламните агенции, които правят истинска реклама. А и нека не забравяме, че рекламните стратегии в България са доста "демоде" - телевизия, вестници, списания. Нищо ново.

Може с малко повече ТВ предавания да привлечеш някой нов фен, но дори и това не е достатъчно да има някакъв "бум", нито пък ще представлява някакво значимо увеличение на феновете. За да стане това трябва по някакъв начин да се направи нещо много интересно за хората, които гледат футбол примерно и те да почнат да гледат и рали. Трудно е, но не е и невъзможно... Лошото е че едва ли ще е добро за рали спорта!
Тоя спорт не е масов у нас, затова и не трябва да се правят общоприетите неща. С рекламодателите трябва да се работи по съвсем друг начин, а не като Ф1, въпреки че те самите не го знаят май. Бг рали спорта не е Ф1! Със сигурност ралито е много добър маркетингов инструмент дори и сега стига да го използваш по правилния начин. Но никой не обича да рискува и да прави нови неща. Това май е особено важащо за нашите фирми и рекламни агенции. Затова и те приравняват рекламата в един рали отбор с рекламата на Шпек Леки по телевизията. Голяма грешка!

Дори изкуствено да направиш ТВ предавания пак не става. Нали тези предавания струват пари, а за да станат хубави и атрактивни струват още повече пари, а тия пари няма откъде да дойдат. Истината е там, че за да може този спорт да върви напред, дори и не с големи крачки, трябва да има едно ядро от хора, които да работят за него във федерацията, а и около нея. А там май такива хора почти няма. А още по-лошото е че в българския рали спорт всеки е воден от личния си интерес, не от интереса на спорта. По този начин никой не печели и така ще бъде, ако не се променят нещата!

Затова и гръбнака на спорта сега са няколко големи фирми, които дават големите пари на малка част от състезателите, а другите го карат с лични средства и кой както се оправи. Изкуствено направените неща няма да помогнат, както не помагат и на всичко останало. Лошото е че трябва да се променят хората и мисленето им, че и мисленето на потенциалните рекламодатели... Не мога да да дам решение как това може да стане, но със сигурност не е невъзможно.
Safe is risky.
Аватар
damon
Администратор
 
Мнения: 2172
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 20:40
Местоположение: България
Име: Николай Китанов

Мнениеот НИКИ » Пет Окт 19, 2007 15:31

Предизборната еуфория в която ни завличат последно време ме кара да се провикна:НИКИ ПРЕЗИДЕНТ!

Има изход.Един налива сумати пари в федерацията,превръща я във фирма и започва да си печели от нея :wink: .Да давам ли примери в автомобилния спорт?Всички знаят за Ричардс,Еклестон и сие.
Изображение
PRESTIGE RALLY TEAM
Аватар
НИКИ
 
Мнения: 270
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:05
Местоположение: София.

Мнениеот swrt » Пет Окт 19, 2007 22:07

Да добър вариант е това.Като някой почне да мисли как да увеличи парите си,ще излезнат доста добри идеи и решения.
То и сега хората мислят как увеличат парите си,но всичко идва от икономии от кинтите на спонсорите на фед-а.
ПЕПИ ГЬОШЕВ / МИТКО СПАСОВ - ИСТИНСКИТЕ ШАМПИОНИ ЗА 2010 ГОДИНА !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Аватар
swrt
 
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 15:08
Име: Л.Драганов

Мнениеот chefo » Съб Окт 20, 2007 01:35

Да ама тук имаме неоспорим факт-Не всеки,който гледа футбол-играе футбол,но почти всеки шофира и почти на всеки му прави кеф да дава газ.Та това трябва да се използва.Да се привличат хора за зрители и потенциални бъдещи участници.Трябва да се популяризира спорта като за всяко състезание ДА ИМА ИНФОРМАЦИЯ И ЗА ХОРАТА,КОИТО НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ ЧАК ТОЛКОВА ОТ СПОРТА,НО МОГАТ ДА БЪДАТ СКЛОНЕНИ :D КЪМ ТОВА. Да не говорим,че по радио и дума за рали не съм чул...а повечето хора слушат радио именно в колата си(никъде другаде не слушам радио.)

Това е за сега.Поздрави,Стефан!
Long live rock n` roll
Аватар
chefo
 
Мнения: 971
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 23:08
Местоположение: Под тепетата
Име: Стефан Лазаров

Мнениеот Liub`s » Съб Окт 20, 2007 10:13

да така е но ако става дума за радио .... то трябва да е сред по слушаемите ... и тези който пускат повече музика ... защото ако съдя по себе си ... аз такива като хоризонт и ... христо ботев отккато бях на 7 не съм ги глушала и се гледам да пусна някое по което се върти музика а не някакви да ми марморят някви глупости ... които в повечето случаи изобщо не ме интересуват. Съгласна съм с това което damon каза ... но се пак трябва да се намери начин да се по пулязира спорта .. извън хората които участват в него ... да стане по масов като футбола .. чесно хиляда пъти предпочитам да гледам рали пред футбол от селски тип .. 22 идиоти бягат са бият по терена ... а броя на публиката е горе долу колко тия на терена ... бтв .... маи един път като пътувах в автобуса ... по радиото спонемаваха нещо за ралита ... мисля че беше гонг (което е спортно радио).. но те там 97% говорят и 2% музика 1% реклами .... чесно такова радио .. само ако няма какво друго да хвана ще го пусна и то главно през цялото време да ми надуват главата за футбол .. голф нз какво си ... се спортове които ни най-малко ме вълнуват ... се пак си падам по по екстремните спортове :wink:
Всичко се връща колко по-късно, толкова по-мръсно!!!
Аватар
Liub`s
 
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 20:49
Местоположение: Бургас, Варна

Мнениеот Deji » Съб Окт 20, 2007 23:32

Liub`s написа:... но се пак трябва да се намери начин да се по пулязира спорта .. извън хората които участват в него ... да стане по масов като футбола ..

Честно да ти кажа и аз съм се замисляла хиляди пъти за това..
Как не можаха например един подробен репортаж да дадат за Антиб да речем.. и то в националните ни медии.
Видях някакви кадри вчера, точно за 20 секунди и това беше.
А говорим в случая за европейски шампионат.. какво остава за националните ни такива..
И другата страна- реалността..: постоянно гледаме физиономиите на родните ни футболисти, я в някоя реклама, я в някой специален филм- портрет, я като гости на някое предаване и т.н.
Хубаво- масов спорт е, хората си го харесват, аз също не съм анти, но не виждам спортния хъс, не виждам резултати (за това и след световното '94-та не гледам), един вид всичко е поза и "реклама"...нооо... са идоли на медиите.. и това е.
Дано един ден забележат истинския адреналин, истинското раздаване, дори на ръба на възможностите за някои (което въпреки това не ги спира да дадат всичко от себе си), истински екстремното в най- трудния може би автомобилен спорт!
Дано обърнат внимание на пропуските си и покажат истински професионализъм в журналистическия си труд, така както го правят хората обвързани пряко или не с този спорт!
Дано се сетят какво пропускат!
...Защото истинските неща трябва да се отразяват!
Иначе жалко... българина често показва, че е материалист, а не идеалист и ценител. Комерса и показността на първо място, останалото е вятър с две думи..., жалко! :?
Живота не се измерва с броя вдишвания, а с това колко пъти ти е спирал дъха...
Аватар
Deji
 
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Окт 10, 2007 00:28
Местоположение: София

Мнениеот rudolf » Нед Окт 21, 2007 04:13

найстина няма нужда от повече мероприятия- и сега има планински в който има по 3-4 участници от клас, а щом не може да се съберът хора на хитовите писти,къв е смисъла и от писта-учиндол,например.

футбола пълни стадиони-затова рекламодателите са там,,мениджиран е добре,,саморекламира се и когато зрителя познава кой-кой е се вълнува и има интерес. попитайте ваши познати колко български действащи автомобилни пилоти ще се сетят,,без митко??? по запознатите могат да кажат крум ,ясен,заря и дуневите и дотам,,,ама кой в кой клас и за кво се бори-тайна майна. е ква интрига да има?

колега беше написал че понеже няма много продажби в аутомобилния сегмент-затова рекламодателите-не рекламират в ралито-,,първо това е основно перо в разходите на всяко семейство-,второ не няма нищо общо типа спорт с рекламираната стока.-все едно футболистите да рекламират само бутонки и топки.

темата е била-предложения към федерацията,,отплесваме се.

за мен автомобилния спорт не се мениджира адекватно и закостенели мозаци са по заети да мислят за постове и отбивка на номера,отколкото за каквото и да е развитие.

незнам средната възраст на управителния съвет,но преложения който имате - ако не може дядо ви да ги разбере,са бемислени според мен.
rudolf
 
Мнения: 204
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 16:15
Име: Иван Иванов

Мнениеот rudolf » Нед Окт 21, 2007 04:27

1.до скоро не можех да намеря никъде резултатите...дори и в интернет-където е безплатно публикуването им.
2.все още не знам подробно - в кой класове какви точно изисквания има и какво се допуска..(знам общите за кубатура и най-общо модификаций-от ухо на ухо)
3 3 месеца търсих регламент- сега имам стария благодарение на вас.
4. никва реклама и информация за мероприятията.
5.никаква официална информация за удобни за наблюдение и зрелищни места по трасето.
6.никва официална информация за пилотите и колите.

федерацията и дреме кой кво разбрал...и с руси пилотки,по монокини в кабриолети- с подобно отношение автомобилния спорт пак не би имал шанс
rudolf
 
Мнения: 204
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 16:15
Име: Иван Иванов

Мнениеот beta_racing » Нед Окт 21, 2007 10:26

rudolf написа:1.до скоро не можех да намеря никъде резултатите...дори и в интернет-където е безплатно публикуването им.
2.все още не знам подробно - в кой класове какви точно изисквания има и какво се допуска..(знам общите за кубатура и най-общо модификаций-от ухо на ухо)
3 3 месеца търсих регламент- сега имам стария благодарение на вас.
4. никва реклама и информация за мероприятията.
5.никаква официална информация за удобни за наблюдение и зрелищни места по трасето.
6.никва официална информация за пилотите и колите.

федерацията и дреме кой кво разбрал...и с руси пилотки,по монокини в кабриолети- с подобно отношение автомобилния спорт пак не би имал шанс


Няма да цитирам и горното ти мнение, за да не стане хептем дълга и широка, но да кажеш, че стадионите били пълни..................... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ти гледал ли си скоро някой репортаж на мач от родното първенство?!
Всичко е в тотото (парите)........затова пустият футбол е толкова гледан! Много ми е интересно защо винаги спорните ситуации се решават от съдията, който може и да не е видял както трябва, а не след повторение?! Защото така мача на може да бъде купен (или греша? :roll: )! Вече има по 20 камери (в норманите държави; но и 5-6 биха стигнали :lol: ), които ясно могат да покажат какво се е случило, но няма да разтягам повече темата, че е много дълга, а и не е за нашия форум!

Та с това исках да кажа, че доста се бъркаш, че по футболните мачове у нас имало МНОГО хора....пак питам: къде ги видя?? Аз съм виждал малко повече публика на т.н дербита и когато играят националите, но на други мачове......къде са тези хора, бе, бате?!

На едно пусто Траянови врата (да не се засегне някой, "пусто" го казвам с най-добри "намерения" 8) ) съм сигурен, че има поне 10-20 пъти повече хора отколкото на един мач Родопа - ЦСКА, примерно...там я се съберат 1000 човека, я не!
Просто футболът е най-гледан заради парата, която се върти в ОГРОМНИ количества, била тя мръсна или не, а и защото е много по-лесно татИ да ти купи топка отколкото Ладичка Х/1 :D (да не казвам N12, че татИ ти бая ще клекне :lol: )

По точките, които спомена:
1. Кога до скоро?! Година, месец? Защото вече всички български ралита си имат собствени сайтове (само Рали Трянови врата използва друг сайт), а от тази година и федерацията има нов сайт, на който има всички резултати от рали, планинско и затворен маршрут. Просто е трябвало да напишеш в някоя търсачка (Google) името на някое от ралитата, но да не издребнявам, че ще вземеш да се обидиш :wink:
2. ФИА си има документи (http://www.fia.com/sport/Regulations/rallyregs.html), от които лесно можеш да научиш всичко, което те интересува. В сайта на федерацията (http://bfas-bg.org/index.php), в раздел документи, също има доста неща, били те и стари (не ги защитавам, че нямат по-нови :lol: ).
3. Тази точка е свързана с горната.
4. Това си е до организатори. Както знаем, федерацията организира на 100% само Рали България. Не, че не трябва да помага и на другите организатори, но темата е много дълга :?
5. Работа на организатора.
6. Няколко години подред в списанието F1 Club излизаше такава информация, защото цялото беше посветено на Рали България. Разбира се, имаше информация само за пилотите от Европейския шампионат и водещите български пилоти, някои от които, участници и в споменатия преди "пет" думи шампионат. Не знам дали тук БФАС е плащала за това нещо, но го имаше само за Рали България и то не като част от регламентите и документите на самото рали. Спомням си, че през 2005 година се продаваше за по левче около Хотел Рила; за предните/следващите години не помня...
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Мнениеот damon » Нед Окт 21, 2007 12:25

Deji написа:Комерса и показността на първо място, останалото е вятър с две думи..., жалко! :?


Така е... Така е у нас сега. Достатъчно е да погледаш телевизии и разбираш нещата. Стратегията за рекламиране в тоя спорт е объркана. Повечето маркетери правят масова реклама за масите... А рали спорта не е такъв. Той едва ли някога ще стане толкова популярен, колкото футбола. И досега не се е появил един продукт, една рекламна агенция, една фирма която да успее по правилен начин да използва рали спорта за успешна реклама. Затова и сега важи принципа - реклама в тоя спорт - пари на вятъра! Нека не се лъжем - не само у нас е така, обаче.

Дамяне, БФАС организира Рали България, но е организацията, която трябва да подпомага и развива с всякакви средства този спорт. Нещо, което едва ли може да се каже, че прави в момента. Не знам там къде са объркани нещата, но щом Богдан Николов успява - значи не е невъзможно. Иначе - браво, председателя на БФАС е член на Рали комисията на ФИА...

Deji, правилно говориш за ентусиазма. За съжаление ентусиазма в тоя спорт свършва някъде със затварянето на браузъра отворил http://www.rally-club.net Оттам нататък всичко са пари, интереси и възможности. Кръга е порочен! Хората, които се борят за тия пари и интереси ще имат повече, когато спрат да го правят. Но те си карат както си знаят...
Safe is risky.
Аватар
damon
Администратор
 
Мнения: 2172
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 20:40
Местоположение: България
Име: Николай Китанов

Мнениеот rudolf » Нед Окт 21, 2007 14:30

beta_racing . и съм съгласен с теб, и не съм...прав си че не гледам футбол,и че тото пали интереса, но тия с тото-то вадят инфото с хиксчетата и нулите , и не ходят по стадионите...

относно траянови врати и цска-родопа. разликата е че докато цска и родопа играят има още колко мача по цялата страна?,,,а на троянови врати са всички пряко свързани и фенове на авто-спорта.,

по лесно е татко да ти купи топка от х1,но по стадионите и ходят хора който на външен вид-не практикуват никакъв спорт,и са си глътнали топката.....все едно публиката на Ф1 да има Ф1 в гаража. лупят семки и се вълнуват.

по точните
1. в тези страници имало ли е крайно класиране,точките и прочие за което питах???
от 2007 година федерацията го оповестява резултатите и крайното класиране---ее бравоооо.
при липсата на реклама на събитията-очакваш ли някой който не знае къде какво се провежда да намери сайт на отделното ралито,писта или планинско??досега информацията се предаваше по ремсистки,,от ухо на ухо, и тук чрез форума.
2. фиа го има на енглиш,обикновения човек не знае дори има ли разлики,кое за кой клас от инфото на фиа за кой важи и това е несериозно да се смята за свършена работа на федерацията. от кога има нещо в раздел документи на страницата на бфас??? защото си спомням как Цвети едвам откри нещо по вътрешен канал миналата година та го сканира.
3.верно е свързана-казах ти как откривам официална информация--помисли си шанса за привличане на нови феневе=спонсори...
4. всяко инфо трябва да е официално одобрено и публикувано на сайта на федерацията-за да се знае че е официално...а не феновете да си чупят пръстите по гоогле и да питат по форуми-дали някой нещо е чул.
5. според мен ако се търси интерес- трябва да е задължение на организатова с което бфас-да информира.
6.не всеки е чувал и чете списание Ф1, говорим за българските шампионати,,,и че имала два напъна- и го била продавала една година-не ми звучи като популяризиране---като ходиш на стройко илинякое изложение-с колко брошурки се прибираш??--купуваш ли си ги??...ако издаването на информация върху хартиен носител е скъпо- интернет в българия има някъде от 1997-след 2000 масово използван.

п.с. с такова немърливоотношение към най общата официална информация-шанса за развития на този спорт са нулеви.
нас може,но обикновения незарибен човек не може да го караш да се смаже от търсене ,да превежда от енглиш и прочие за да разбере най елементарни неща.
rudolf
 
Мнения: 204
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 16:15
Име: Иван Иванов

Мнениеот beta_racing » Нед Окт 21, 2007 15:10

Май нещо не ме разбрахте...излезе, че защитавам БФАС, което изобщо не е така!
Ники, ето тук съм писал, точно това, което и ти написа:

Както знаем, федерацията организира на 100% само Рали България. Не, че не трябва да помага и на другите организатори, но темата е много дълга :?


rudolf, това, че БФАС, не са ги превели аз нямам никаква вина 8), както и, че списание F1 Club е....."хартията", която дава подробна информация за участниците на Рали България (поне водещите). Просто казах само някои факти.

Не знам какво искаше да кажеш с това, че трябва да е удобрено от БФАС, за да е официално, но ако искаш да имаш веднага резултати от дадено рали, то те все още няма да са официални и това го пише по някой от ъглите на документа, на който са те. Не знам защо не искаш да вярваш на резултати от сайтовете на дадени ралита, а само на тези от БФАС, но няма да задълбаваме :)

Що се отнася до това, дали в сайта на федерацията има резултати - има в раздел Резултати... :roll:
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

ПредишнаСледваща

Назад към Български шампионати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

cron