Организиране на състезание

Дискусия за Българския Рали Шампионат

Организиране на състезание

Мнениеот Мартин Сурилов » Пон Авг 03, 2009 18:13

Понеже ставаме свидетели на поредното отменено състезание - Рали "Сливен" и понеже често си говорим, колко скъпо било организирането на едно състезание, отварям тази тема, в която ако обича някой от компетентните ни съфорумници, които са и организатори и директори на състезания, да се включат и да ни пояснят с цифри, за какво и колко точно става въпрос. И за да не се правя на "просто заинтересован", веднага сам си казвам, че причината, поради която пиша тези неща е, че все си мисля, че се обявяват някакви луди суми, които нямат нищо общо с действителността, а по-скоро целят облагодетелстването на някои хора и когато пари не се намерят, направо се отменят състезания, за които реално пари може би е имало. Нека видим, какво изисква едно планинско, рали или писта и колко струва то?
Мартин Сурилов
 
Мнения: 383
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:54
Име: Мартин Сурилов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот danstel » Пон Авг 03, 2009 18:32

Марти,мисля че никой няма да има смелоста да каже нещата за които питаш.Аз също имам подобни съмнения,особенно след като в ефир беше коментирана някаква баснословна сума която ще трябвала за рали България(жалко че не я помня точно).
"Добрите шофьори имат остатаци от насекоми по страничните прозорци"-Валтер Рьол
Аватар
danstel
 
Мнения: 116
Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 21:16
Местоположение: Исперих
Име: Hristo Hristov

Re: Организиране на състезание

Мнениеот Мартин Сурилов » Пон Авг 03, 2009 18:47

Е, може пък да каже някой. И още нещо - то ясно, че парите винаги не стигат (поне така сме свикнали да чуваме), но дали пък не е имало в цялата история на автомобилния ни спорт поне един случай, в който да са стигнали, че и да са останали. Какво става с останалите пари в такъв случай?
Мартин Сурилов
 
Мнения: 383
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:54
Име: Мартин Сурилов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот fen_na_krum_donchev » Пон Авг 03, 2009 18:52

За Рали България ще се намерят пари от някъде,за зони,на които никой не стъпваше,за церемониален старт,за хотели,за сумати му коли.Все се намират пари,просто Агура и Янакиев си "пълнят джобовете с парички" и им е драго на сърцето,и не ги интересува дали ще има рали Сливен (примерно),за тях Рали България е минало и си "чешат крастата".И кои страдат от всичко това - НИЕ,ФЕНОВЕТЕ.Като казали 100 000 лева за организиране на Сливен,което не е така ! То никой от организаторите няма да иска да си каже ;)
"Риска става все по-голям,а удоволствието все по-малко" - З.Б
Аватар
fen_na_krum_donchev
 
Мнения: 144
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 16:32
Местоположение: Ловеч
Име: Иванела Иванова

Re: Организиране на състезание

Мнениеот maro » Пон Авг 03, 2009 19:06

Дори и никой от организаторите да не се включи в дискусията, мисля че и сами можем да поразсъждаваме върху тази тема и да направим някоя друга сметка :) .Обявените цифри за мен са космически.При положение, че са вложени 800 000 лева (както бе обявено) в организацията на Рали България, не мога си обясня някои проблеми свързани с организацята, като първоначалния отказ на управата да заплати труда на маршалите (общо около 25 000 лева) :) .
Намериш ли верния път,не стой на едно място.http://www.myspace.com/marostoychev
Аватар
maro
 
Мнения: 105
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 13:41
Местоположение: София
Име: Мариян Стойчев

Re: Организиране на състезание

Мнениеот trouble » Пон Авг 03, 2009 19:35

Сега ще смятаме:
Разходи:
- джип черен 10 броя: 500 000 лева
- черни тениски и панталони с отстъпка от Универмага: 5000 лв
- обувки от крокодилска кожа - 1000 лв. бройката
- лош поглед: плаща се на час
- свирки за маршалите, голяма: 2 лв/бройката, малка: 2лв. на магистралата
- разходи за храна на организаторите: стадо прасета + домашен хляб от Боровец 2,90 лв броя

Приходи:
- пари от билечета за супер феновете: 2 лв/човек
- препродажба на сандвичите за маршалите на ферма за прасета: 2 лв/сандвича
- добрата оценка на ФИА: душевна свирка, безценна

За всичко останало си има Мастеркард :mrgreen:
Изображение
Аватар
trouble
 
Мнения: 4380
Регистриран на: Съб Сеп 02, 2006 20:32
Местоположение: Сливен
Име: Красимир Славчев

Re: Организиране на състезание

Мнениеот Георги Лютов » Пон Авг 03, 2009 21:00

Незнам дали е по темата но искам да попитам дали БФАС не се е отказала от таксите които иска от организаторите на ралита.И ако не е защо АДАС не се намеси.Да поясня че аз не съм член на АДАС
Георги Лютов
 
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 09:04
Име: Георги Лютов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот красимир » Пон Авг 03, 2009 21:27

Казвам се Петко Петков. Можеби ме познавате като пилот или като организатор на писта Велико Търново. По важното че съм и от двете страни и съм се сблъсквал с проблемите на пилотите и организаторите. Освен това съм и член на УС на АДАС, така че питайте аз ще отговарям, отдавна искам да изкажа мнението си по въпросите...
красимир
 
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 10:19
Местоположение: В. Търново
Име: красимир

Re: Организиране на състезание

Мнениеот Георги Лютов » Пон Авг 03, 2009 21:31

преди малко попитах г–н Петков
Георги Лютов
 
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 09:04
Име: Георги Лютов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот красимир » Пон Авг 03, 2009 21:37

Не, БФАС не се е отказала от таксите. Те са част от наредбата за 2009 г която за жалост АДАС не може да променя. Моето мнение е, че с намаляването на такса участие и въвеждане на такса организатор нещата тръгнаха в погрешна посока...
красимир
 
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 10:19
Местоположение: В. Търново
Име: красимир

Re: Организиране на състезание

Мнениеот ftabaton » Пон Авг 03, 2009 22:19

красимир написа:Не, БФАС не се е отказала от таксите. Те са част от наредбата за 2009 г която за жалост АДАС не може да променя. Моето мнение е, че с намаляването на такса участие и въвеждане на такса организатор нещата тръгнаха в погрешна посока...

ами то си пролича!!
И май можем да обявим края на сезон 2009 :twisted: :twisted: :twisted:
Аватар
ftabaton
 
Мнения: 354
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 09:30
Местоположение: Твърдица, Стара Загора
Име: Христо Христанов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот Мартин Сурилов » Пон Авг 03, 2009 22:51

красимир написа:Казвам се Петко Петков. Можеби ме познавате като пилот или като организатор на писта Велико Търново. По важното че съм и от двете страни и съм се сблъсквал с проблемите на пилотите и организаторите. Освен това съм и член на УС на АДАС, така че питайте аз ще отговарям, отдавна искам да изкажа мнението си по въпросите...

Здравей, ами тъй като аз лично не съм бил от другата страна (организационната), може би няма да мога да задам точните въпроси, или то поне със сигурност ще пропусна някои от тях, но ти и сам можеш да кажеш, ако имаш желание, какви са разходите по провеждането на пистата в Търново? Примерно полиция - толкова, пожарна - толкова и т.н., да се опитаме да сме от ясни по-ясни и изчерпателни и да ударим чертата на края. Колегата efco също може да се включи адекватно според мен ш да разясни при планинските как стоят нещата, а най-пресни спомени би трябвало да има колежката Галя, която се грижеше за рали "Хеброс".
Мартин Сурилов
 
Мнения: 383
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:54
Име: Мартин Сурилов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот GTI-8V » Вто Авг 04, 2009 00:24

Мартин Сурилов написа:веднага сам си казвам, че причината, поради която пиша тези неща е, че все си мисля, че се обявяват някакви луди суми, които нямат нищо общо с действителността, а по-скоро целят облагодетелстването на някои хора и когато пари не се намерят, направо се отменят състезания, за които реално пари може би е имало. Нека видим, какво изисква едно планинско, рали или писта и колко струва то?



Интересна тема.

Мисла че Петко Петков И Ефко (може и други) имат добър поглед върху това и с сигурност може да споделат некои факти и неща.

Принципно НЯМА как да провериш дали некои слоши нещо в джоба си ако снаеш само разходите същото да правиш една сметка требва да снаеш и доходите. Лично си мисла че тази година, в такова криса на дали това е така. В златното минало с сигурност, не е тайна дури. Точно по тази тема имах интересен разговор с чувек доста в чаз преди само неколко дена. Той е обяснил така. Щом даден органисатор е намерил ПРЕ-достатъчно пари за rally-то и за да остава да краде, нека да биде така същото той ги е намерил. Мойта мнение е че е полу-прав чувек. Верно, свършал е доста работа и вси е всел свойто, но в другата страна няма как да подкрепам полу-крашба, всеки сам да си тълкува тази практика.

Мисла че разходи за една застесание за доста високи ако все брой всичко. Ето един, предполагам малък списък, с неща които требва да се органисират и струват пари:

- охранители
- полиция
- пошарна
- линейка
- лекар на преглед
- печатване на програма, правилници, покани и подобни
- плакати
- такса за органисиране към федерация
- време измерване
- радио връзка
- -С-ки, 0-ки и други коли
- маршали
- спортни и течнически комисари
- нощувки за лицата сварсано с органисиране/провечдане
- хранене н лицата сварсано с органисирано/провечсане
- подготовка на трасето като (изчистане, ленти, метене, мантинели, огради, боядисане и каквото друго има)
- чистина преди и след застесанието
- административен personal
- административни разходи, телефони разходи, гориво, срещи, пътуване, факс, интернет, ток, помещение.
- наем за сали за щаба, преса, headquarter и подобни

сигурно има още 200 неща, много от тех сигурно и за малък разход но общо пак се сумират. Ще се опитвам да разбера некои цифри тези дни, сигурно Петко и Ефко и те ще споделат некои неща.
Аватар
GTI-8V
 
Мнения: 959
Регистриран на: Нед Окт 21, 2007 23:57
Местоположение: Smolian
Име: Alexander Boch

Re: Организиране на състезание

Мнениеот Мартин Сурилов » Вто Авг 04, 2009 10:01

GTI-8V написа:

Принципно НЯМА как да провериш дали некои слоши нещо в джоба си ако снаеш само разходите същото да правиш една сметка требва да снаеш и доходите.

Прав си, но ако вземем за верни думите на г-н Чанев (директор на рали "Сливен"), който преди няколко дни в интервю беше казал, че не може да проведе състезанието, тъй като не е намерил необходимите около 100 хил. лв., имаме някаква миза специално за това рали.

GTI-8V написа:
Щом даден органисатор е намерил ПРЕ-достатъчно пари за rally-то и за да остава да краде, нека да биде така същото той ги е намерил. Мойта мнение е че е полу-прав чувек. Верно, свършал е доста работа и вси е всел свойто, но в другата страна няма как да подкрепам полу-крашба, всеки сам да си тълкува тази практика.


Не съм съгласен, защото това са пари намерени на "чужд гръб". Аз ако дам пари за състезанието се предполага, че въпросния човек (организатор) е дошъл при мен в момент на нужда, а не когато вече парите са събрани и се трупа горница. В противен случай излиза, че съм бил измамен. Познай дали догодина ще дам отново? Пък и досега по състезанията ни не съм забелязал да е имало такова, при което да си кажем "Е, наистина всичко беше перфектно". Винаги има, какво още да желаем, а то както знаем се постига с пари. Така че за пари в повече не можем да говорим при нас. Ако прибира пари някой, то със сигурност е в ущърб на участници, зрители и спорта като цяло.
Мартин Сурилов
 
Мнения: 383
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:54
Име: Мартин Сурилов

Re: Организиране на състезание

Мнениеот GTI-8V » Вто Авг 04, 2009 11:02

Мартин Сурилов написа: Не съм съгласен, защото това са пари намерени на "чужд гръб". Аз ако дам пари за състезанието се предполага, че въпросния човек (организатор) е дошъл при мен в момент на нужда, а не когато вече парите са събрани и се трупа горница. В противен случай излиза, че съм бил измамен. Познай дали догодина ще дам отново? Пък и досега по състезанията ни не съм забелязал да е имало такова, при което да си кажем "Е, наистина всичко беше перфектно". Винаги има, какво още да желаем, а то както знаем се постига с пари. Така че за пари в повече не можем да говорим при нас. Ако прибира пари някой, то със сигурност е в ущърб на участници, зрители и спорта като цяло.



Марти, аз лично също не съм загласен, писах аргумента на некои органисатори, не е никак мои лично мнение. Аз лично също не бих всел нито един Лев.

Но ако гледаме на запад. Всеки промотор, manager или лобист по принцип и получава чазт от тортата, официално. Може би тук е проблема до некаде. Аз например бих дал веднага поне 25% на чувека които ми намери спонсори и рекламодатели, хем да е стимулиран, хем да няма нушда да краде.

Но пак казвам, тази година си мисла че за изключително трудно за пилоти, органисатори и за фенове дури, криса си, няма какво да говориме, всеки разполага с по малко пари, факт.
Аватар
GTI-8V
 
Мнения: 959
Регистриран на: Нед Окт 21, 2007 23:57
Местоположение: Smolian
Име: Alexander Boch

Следваща

Назад към Български Рали Шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 64 госта

cron