30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Дискусия за Българския Рали Шампионат

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот emilzah » Вто Юни 10, 2008 01:24

lancia_hf написа: Спокойно, НЯМА! Поне аз няма да те зарина със случки. И на трасето няма да ти досаждам и да ти преча да си вършиш работата... просто няма да съм там :!:

А във форума на ФЕНОВЕТЕ кой очакваш да чуеш??? Макс Мозли? Георги Янакиев?
... наистина няма какво повече да си кажа, с теб специално :!: Говори си каквото искаш, аз специално, излизам от тоя разговор.


Не това исках да предизвикам като реакция. И аз съм ФЕН, ама като бях сред публиката на писта ДРАКОН си седях чинно зад лентата и не съм напирал да влизам навътре и да парадирам колко много разбирам от тези работи и знам как да се пазя. Правилата са за спазване. Ама пустия Българин хич не са му по вкуса правилата.
Аватар
emilzah
 
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юни 07, 2008 20:05
Местоположение: Пазарджик
Име: Емил Захариев

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот ifcho » Вто Юни 10, 2008 04:55

Аз доколкото разбрах, според феновете, добрата организация се познава по това, че по време на отсечката, никой не те закача, можеш да си се разхождаш където и когато искаш, правилниците да важат за останалите, а осигурителните ленти са само за украса.

Ами аз си бях зад мрежата, ама като идват колите всички почват да се навеждат напред и аз нищо не виждам, пък и други също излязоха отпред и съвсем ми закриха гледката. Затова се принудих да мина и аз отпред. :oops: :D

Само дето там никой не се провиква като овчар "ЗАД ЛЕНТАТА", както у нас.
Peugeot's technical sophistication and competitive success confirm my belief that the automobile's progress began with and remains the fruit of sports competition' Enzo Ferrari
Аватар
ifcho
 
Мнения: 309
Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 18:07
Име: Ivailo Ivanov

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот lancia_hf » Вто Юни 10, 2008 05:36

Значи нищо не си разбрал! Ама не се и напрягай, пак нищо няма да разбереш! :!:
lancia_hf
 
Мнения: 572
Регистриран на: Съб Юни 23, 2007 16:27
Име: Валентин Георгиев

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот emilzah » Вто Юни 10, 2008 17:03

Чуждопоклоничеството у Българина е основна черта. Нашите правила и закони са скапани и няма да ги спазваме. Затова пътищата са ни заприличали на алеи в гробище :( И от двете страни през няма и 5-10 километра все ще се появи някой паметник и вазичка с цветя, защото сме мноооого велики и нас законите не ни ловят. А дали на Гърците всичко им е ОК и затова ли всички наши бабаити като мината Кулата са по-ниски от тревата и карат като баби? Спазват всяко знакче и ограничение. Може би техните закони ги харесвате повече, а? И ралитата са им по-добре организирани може би и полиция няма, така ли? Не ми се вярва.
Регистрирах се преди няколко дни, защото от години чета отзивите ви и си мислех, че ако дам някои разяснения относно организацията на ралито и процедурите/правилата, които се налага ние (ангажираните в една или друга степен с успешното и безопасно протичане на едно рали) да спазваме и прилагаме, ще ви покажа и другата гледна точка. Естествено, че като съм писал тук не съм очаквал Георги Янакиев и Макс Мозли да ми отговорят. Но не очаквах и такива гневни реакции и емоционални изблици, а трезво и безпристрастно мислене на истински ФЕНОВЕ, които милеят за спорта. Които искат заедно да направим и нашите ралита поне малко като гръцките, а не на хора, на които всеки и всички пречат да си направят кефа. Естествено, че чуждите ралита са по-добре организирани и имат по-добри оценки. Нали когато отидете там, ФЕНОВЕ, спазвате правилата им и няма критични ситуации, свързани с публиката. Няма хвърляне на камъни по преминаващи състезателни коли и няма изскачащи от странични пътища коли на ФЕНОВЕ. ЗАЩО? Защото няма полицаи, които да ви дразнят? ЕДВА ЛИ. Просто скапаният ни манталитет е такъв. Избиваме се един друг по пътищата :( Скапваме си природата :( Оплюваме се един друг :( И отиваме зад граница, където всички сме примерни граждани и зрители. И НА МЕН МИ ПИСНА ДА ПРЕЛИВАМ ОТ ПУСТО В ПРАЗНО :(
НА МЕН НАИСТИНА МИ ПУКА ЗА ТОЗИ СПОРТ И ЗА ХОРАТА (ОРГАНИЗАТОРИ, СЪСТЕЗАТЕЛИ И ПУБЛИКА) СВЪРЗАНИ С НЕГО. ЗАТОВА ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАМ ДА ДЕЙСТВАМ ТАКА, ЧЕ ДА НЕ МЕ СРАМ ОТ НАШИТЕ РАЛИТА И ДА ЗНАМ, ЧЕ СЪМ НАПРАВИЛ ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ВСИЧКИ, КОИТО УЧАСТВАТ В ТЯХ ДА ИЗПИТАТ ИСТИНСКА НАСЛАДА И УДОВОЛСТВИЕ ОТ СТРАСТТА СИ


За разлика от тези от вас, които не са очаквали да ги разбера, аз очаквах точно обратното - да се разберем. Явно няма да стане. Жалко :? Явно скоро ще ходите да гледате ралита само в съседните държави, защото не видях някой да е похвалил което и да е родно рали.
Аватар
emilzah
 
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юни 07, 2008 20:05
Местоположение: Пазарджик
Име: Емил Захариев

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот RaPiD » Вто Юни 10, 2008 21:20

Еми така ще стане, защото не можете да разберете, че с такава организация отблъскавате феновете. Вие си знаете само вашето и това си е. След всяко рали по няколко човека пишат само лоши отзиви, ами извадете си поука. Явно нещо куца. Защо не организирате ралитата като по другите страни, да видим тогава какви ще са отзивите?

Които искат заедно да направим и нашите ралита поне малко като гръцките


Нали фед праща хора в Гърция да видят как се правят нещата, ама явно нищо не им влиза в главите и всичко си остава по старому. Нашите ралита нямат нищо общо с гръцките и не виждам да се прави нещо по въпроса. Кажи ми какво правите, та да са и нашите ралита като гръцките, а? Кое е общото между нашите и техните? - нищо.
Аватар
RaPiD
 
Мнения: 2803
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 00:40
Местоположение: София
Име: Асен Иванов

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот dreams_for_rally » Вто Юни 10, 2008 22:09

Момчета не се нахвърляйте върху emilzah. Не заемам ничия страна, аз също не съм очарована от ораганизацията на състезнията, но след като всички нападате него и той ще напусне форума. Нека не спорим едвали един съдия може да оправи всичко. Не ни куца само това.. /нищо лично към никого/
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
dreams_for_rally
 
Мнения: 280
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 11:41
Име: Поля Павлова

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот BradurS » Вто Юни 10, 2008 22:11

emilzah, искам да те попитам ако е удобно, в на кои състезания си участвал в организацията и каква е твоята роля?
Honda - The Power Of Dreams
Аватар
BradurS
 
Мнения: 2958
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 15:23
Местоположение: Севлиево, В. Търново
Име: Ивайло Христов

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот Niki Cvetkov » Вто Юни 10, 2008 22:31

bai_bradur_ivo написа:emilzah, искам да те попитам ако е удобно, в на кои състезания си участвал в организацията и каква е твоята роля?

Той човека си написа,че е старши съдя.Аз ако не се лъжа съм го виждал на старта на СС "Велинград" през 2006 на рали България и доколкото си спомням ми направи приятно впечатлени,че си беше направил стопче от колело на една дръжка по образец от WRC за да спира колите точно на лентата :roll:
emilzah звинявам се ако съм те объркал снякойдруг :wink:
MC1 100 KL2 100 KR2 200 SQL 100 KR4 50Y!->R2+ (D/C!) 100 +SQR 400 F->CR->KL4 100 MC2

THЕ NORMAL DON'T SURVIVE
Аватар
Niki Cvetkov
 
Мнения: 475
Регистриран на: Нед Авг 27, 2006 14:41
Местоположение: София/Плевен/
Име: Николай Цветков

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот damon » Вто Юни 10, 2008 23:04

RaPiD написа:Нали фед праща хора в Гърция да видят как се правят нещата, ама явно нищо не им влиза в главите и всичко си остава по старому. Нашите ралита нямат нищо общо с гръцките и не виждам да се прави нещо по въпроса. Кажи ми какво правите, та да са и нашите ралита като гръцките, а? Кое е общото между нашите и техните? - нищо.


Асене, в гърция не всичко е чак толкова цветущо. Гледал съм там рали 3 пъти и съм сигурен, че сигурността им е под необходимото ниво. Това е добре за нас - определено се гледа по-лесно там. Въпроса не е толкова прост и нееднозначен. Върви да гледаш рали в Германия да те видя как ще минеш пред лентите. :wink: Прав е emilzah, прави сте и вие.

Аз имам невероятния късмет да съм бил и зрител (и у нас, и в чужбина), и организатор, и състезател. Важното е всяка една група от тези хора да разбере, че съществуват другите две и те допълват всяко състезание, те го правят цяло. Ако организатора се съсредоточи върху своята работа и състезателите и забрави зрителите знаем какво става, ако публиката се съсредоточи върху себе си и състезателите също знаем какво се получава... Определено не са толкова лесно и просто решими всички неща. Трябва всички организатори да разберат, че зрителите са може би най-важната част от състезанието и да им осигури необходимия комфорт по най-добрия начин. Аз не съм убеден, че организацията с маршали не би действала у нас, в крайна сметка никой не го е пробвал. Друг е въпроса, че е доста по-лесно от организаторска гледна точка да хванеш полицията, отколкото сам да си направиш организация с маршали.

Изключително ми е интересно да чета мненията на emilzah, нека не нападаме човека. В крайна сметка той обяснява неговата гледна точка и доколкото го разбирам ако всички организатори бяха като него нямаше да има толкова проблеми. Според мен едно от нещата, в които се дънят организациите и в частност охраната на едно състезание е това, че се отрича дори и възможността и вероятността макар и малка да стане нещо. Прави се всичко на 100% да е безопасно. И точно тук е издънката (основно на полицейските началници разбира се). Трябва да има баланс във всичко. Ако прекалиш със сигурността то трябва да няма публика... Чувал съм доста пъти полицейски мнения: "По-добре да няма публика, щеше да е по-добре". (Вярно, че е лесно - виждал съм го на Рали в Турция). Плюс това и преди съм го казвал - тоя спорт не е чак толкова опасен, но все пак е опасничък в сравнение с други спортове. За някои организатори сигурността се е превърнала в топ приоритет и избутва абсолютно всичко друго, което е част от състезанието. И тогава просто няма състезание, варианта е по-добре да не се провежда дори. Нещата са простички дори, един полицейски шеф може да си зададе въпроса "с какво помогнах за сигурността като затворих етапа половин час по-рано?". Не само не е помогнал ами става и по-зле.

Общо взето работата е такава. Трябва всички в тоя спорт да си съберат акъла като правят нещо да го правят максимално добре на възможностите си и никога да не забравят публиката! Определено трябва сериозно да се замислим как да се подобрят нещата максимално лесно, но и аз съм на мнение, че полицията ако не си промени отношението към проявата няма място по ралитата. Може да стане и с полицията, но трябва много сериозно връзка и разбирателство между организатора и полицията, което е граничещо само с теориите...
Safe is risky.
Аватар
damon
Администратор
 
Мнения: 2172
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 20:40
Местоположение: България
Име: Николай Китанов

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот plm » Вто Юни 10, 2008 23:44

То emilzah .
Дискусията не е лоша. На мен ми харесва.
Но, защо ми се струва, че четеш и пишеш избирателно.
Ако се разровиш в стари теми ще намириш и добри отзиви за ралита.
Много е коментиран и манталитета на българина.
За това дали на Акрополис в отсечките има полиция, колкото и да не ти се вярва, ще ти потвърдя- няма. И не само там е така.
Полицията няма работа в отсечките. Те не знаят, а не са и длъжни да знаят какво става там.
И защо си мислиш, че ние не искаме да гледаме силни ралита у нас?
Разбира се, че искаме, защото сме гледали преди време. И искаме пак по нашите трасета да гледаме европейския елит.
Попитах дали това Хеброс не е най-слабото като участие в цялата му история?
Не съм гледал архиви, но миналата година имаше 2-3 чужди екипажа. Единия беше Казас, другия, изгонен позорно беше Олива.
А ти ми обясняваш какви сме българите!
Организаторите трябва да се замислят.
Защото такива сме българските фенове. Това е факт.
Ами като дойдат финландските фенове на Боровец?
Винаги съм казвал, че Хеброс е най фалшивото рали. Защото е така. За мен.
Аргументите ми са в старите теми.
Всеки уважаващ спорта помага с каквото може.
Вальо гледа, снима , монтира...от много време.
Тук всеки изказва мнението си. Няма как да накараме Чавдар, или Вальо, или ...да напишат суперлативи и похвали след като си имат аргументирано мнение.
И аз се кефя, като има добра новина.
http://www.ewrc.cz/ewrc/hledat.php?a=1
Autor Plamen Petkov.
Но, напоследък няма какво да напиша там.
Или на Autosport.cz.
Струва ми се, че правилния начин за развитието на едно рали е привличане на повече състезатели, после отразяването, в т.ч. и от феновете, и т.н.
За съжаление нашите организатори са на противоположно мнение.
Докато напиша това се написаха и други мнения.
Ники, защо все пак в Гърция на Акрополис няма инциденти и забележки от ФИА?
За Германия още преди 4-5 месеца имаше инфо колко стотин маршали са обучени, колко км ленти са подготвени, ...
Защо бягате от въпросите:
Имат ли място полицаите В скоростните отсечки?
Защо в нашите ралита гледаме все по-малко участници?
Какво не харесват феновете на бг ралита?
Радвам се, че работиш всеотдайно, но както много пъти съм писал тук, политиката на фед води към унищожаване на този спорт.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот emilzah » Сря Юни 11, 2008 00:23

bai_bradur_ivo написа:emilzah, искам да те попитам ако е удобно, в на кои състезания си участвал в организацията и каква е твоята роля?


Естествено е като съм от Пазарджик да съм ангажиран в по-голяма степен в организацията на ХЕБРОС. И понеже знам какви сили, нерви и емоции влагат всички свързани с организацията, за да протекат нормално дните на ралито се пуснах във форума. Но освен с ХЕБРОС съдийстваме и на Траянови Врата, Видин, София и България. Без да имаме собствено рали успявам да поддържам една група от 25 - 30 опитни съдии, които освен съдии са и луди фенове. Естествено е да няма място за всички в екипите, особено, когато искат от нас само по една бригада, както е на Траянови Врата и на България. Но въпреки това се мятат на колите си и се качват да гледат по етапите.

Относно покриването на едно цяло рали с маршали или съдии по сигурност имаше в първите три ралита БЪЛГАРИЯ такива наченки, но секнаха. Не зная причината. Но тези момчета бяха снабдени с жълти знамена и покриваха определени участъци от етапа и при възникване на проблем излизаха на предните завои, преди инцидента и сигнализираха на следващите коли. Не са се занимавали да вкарват ред покрай трасето.

И за последно да се върна на темата за полицията. На ХЕБРОС бях на БРЕСТОВИЦА и там полицаите не бяха обслужвали до сега рали. По време на опознаването дойде при мен офицерът, който щеше да отговаря за етапа и ме разпита на дълго и широко къде трябва да застава публиката, къде да си разположи хората и как се действа в определени ситуации. Казах му каквото знам, а за това къде кой да застава му дадох брошурки от БЪЛГАРИЯ със схеми, които предполагам всички сте виждали, с отбелязани в червено рисковите зони и със зелено - разрешените зони в завоите и други участъци (скокове, шикани ...). Дали са се справили личи от отзивите ви, но знам, че той специално се постара. По съвсем друг начин стоят нещата с полицията по старите отсечки, особено в Пещера.
Аватар
emilzah
 
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юни 07, 2008 20:05
Местоположение: Пазарджик
Име: Емил Захариев

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот FX7 » Сря Юни 11, 2008 00:29

Цялата работа , че в Гъгция няма проблеми и инциденти е защото няма много , даже е нищожно малко публиката /зрители/ или както там се казва , а пияни гърци е ъпсурд да видиш ... Тук ще е друго , ако стане раотата ... ще ни сравняват с монте карло ...
Аватар
FX7
 
Мнения: 930
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 11:21
Местоположение: Sofia
Име: Delkaite go profila

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот emilzah » Сря Юни 11, 2008 00:43

plm написа:То emilzah .
За Германия още преди 4-5 месеца имаше инфо колко стотин маршали са обучени, колко км ленти са подготвени, ...


Ми тук сами си правим курсове за съдии, но лошото е, че няма и желащи :( Преди време едно от момчетата, които съдийстват беше пуснал тема в един Пазарджишки авто форум, че търсим ентусиасти за съдии. Един - единствен човек беше проявил желание. Но все пак успявам да поддържам добра група от момчета мераклии. На Видин отидохме 24 съдии от Пазарджик и 5 от Пловдив. А по различни причини не успяха да дойдат още 6 момчета от Пазарджик. А от федерацията, с която ни припознавате, няма и грам помощ. Преди време имаше тема във форума, че се правят семинари за съдии за кръгове от Световния шампионат, ама никой не е попитал отделните съдийски бригади из България имат ли подходящи момчета. Ние имаме 10-12 момчета с английски, немски, ама никой не ни е потърсил :(
Че рибата се вмирисва от главата е вярно :( Че има и много хора, които им пука за този спорт (аз самият съм картингист въпреки солидните си килограми :)) е вярно, но са малко. :( Лошото е, че се забелязва предимно лошото.

Това, че има добри мнения за нашите рали наистина е вярно, но аз визирах последните години. Отзивите за всяко рали са кофти. Добри думи има за отсечките като конфигурация, но не и за организацията.
И не си спомням да съм казал, че не искаме да гледаме силни ралита, а че все не си харесваме нашите. Все пак трябва да сме честни и към себе си - каквото и да си говорим на края всичко опира до пари. А за едно стойностно и запомнящо се рали трябват мноооооого пари, с които ние не разполагаме (освен за РАЛИ БЪЛГАРИЯ).

Колко от вас са били на първото БЪЛГАРИЯ на първия етап от Боровец към Радуил. Вупола (ако правилно съм запомнил името на наблюдателя от ФИА) ни накара да опъваме ленти на 10 метра навътре в гората (на зиг-заг) по завоите, за да няма публика на рисковите места (не че някой се съобрази с лентите, де). На следващата година бях единственият извън федерацията, който беше на семинара на същия господин относно безопсността по време на състезания. В нормалните страни взимат сериозни мерки за осигуряване на безопасността на публика и състезатели, но са го направили с много пари. Признавам си, че никъде не чух и дума да се обелва за полиция.
Последна промяна emilzah на Сря Юни 11, 2008 02:39, променена общо 2 пъти
Аватар
emilzah
 
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юни 07, 2008 20:05
Местоположение: Пазарджик
Име: Емил Захариев

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот plm » Сря Юни 11, 2008 01:32

Да си дойдем на думата.
Сори, че закъснях, но докато бях за бира и гледам няма ток. Та, телефони, къде, защо, как, ...
Знам как беше на Видин миналата година. Владо ми е разказвал как са се държали наблюдателите от фед. Радостно е, че Емо, Владо, и вие превъзмогнахте трудностите и заедно възродихте рали Вида.
Поздравления!
Тогава Владо каза, че е осигурил най-силната съдийска бригада и пак са му намерили кусури.
Това е друга тема.
Ако позволиш, може ли да си "поспорим" някъде какво става на нашите ралита?
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: 30 Май-01 Юни Рали “ХЕБРОС” Евро купа, Нац. ш-т IІІ кръг

Мнениеот emilzah » Сря Юни 11, 2008 02:35

plm написа:Да си дойдем на думата.
Сори, че закъснях, но докато бях за бира и гледам няма ток. Та, телефони, къде, защо, как, ...
Знам как беше на Видин миналата година. Владо ми е разказвал как са се държали наблюдателите от фед. Радостно е, че Емо, Владо, и вие превъзмогнахте трудностите и заедно възродихте рали Вида.
Поздравления!
Тогава Владо каза, че е осигурил най-силната съдийска бригада и пак са му намерили кусури.
Това е друга тема.
Ако позволиш, може ли да си "поспорим" някъде какво става на нашите ралита?



В интерес на истината нямаме никаква заслуга за възраждането на ВИДА. Поканиха ни да съдийстваме и не се наложи да мислим много преди да приемем.

А относно "споровете" - ВИНАГИ ГОТОВ :) Бирите от мен ;) И на СОФИЯ ще бъда (най-вероятно пак на "снежните" отсечки Свидня и Чибаовци; аз съм на старта, защото май ще са пак един старт с два финала, а втория ден не знам все още кой етап ще обслужваме) и на БЪЛГАРИЯ (Белово/Юндола), макар че миналата година повече ми хареса да съм публика ;) и за тази година още не съм решил дали да съдийствам или да не се кача по Белмекен да погледам и да снимам, защото като си гледам снимките от ралитата само стартове виждам :)
Аватар
emilzah
 
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юни 07, 2008 20:05
Местоположение: Пазарджик
Име: Емил Захариев

ПредишнаСледваща

Назад към Български Рали Шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта

cron