Относно добрината :)

Дискусия за Българския Рали Шампионат

Относно добрината :)

Мнениеот txl » Пон Май 02, 2005 17:33

На последък все повече чета теми, как еди-кой-си бил "много добър", понеже как минал на еди-кой-си завой и... :)

Та ми е интересно да обсъдим и всеки да си каже - точно какви елементи от карането гледате и съответно правите оценки като следствие от тях. Разбира се, винаги има и субективно усещане, но то не винаги е най-правилното ;)
Аватар
txl
Администратор
 
Мнения: 1993
Регистриран на: Чет Апр 14, 2005 15:42
Местоположение: България
Име: Тодор Томов

Мнениеот P.Solberg » Пон Май 02, 2005 17:48

Аз винаги съм казвал, че гледам резултатите, защото в крайна сметка в това се измерва добрината в рали спорта.
Аватар
P.Solberg
 
Мнения: 4881
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 13:47
Местоположение: Варна
Име: Владимир Гатев

Мнениеот kiko » Пон Май 02, 2005 17:50

Аз лично ми харесва когато един пилот в завоя не се чуди дали да даде газ или да върне :wink: .
Иначе се кефя на атрактивното каране(Я.Попов).
Аватар
kiko
 
Мнения: 1209
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 14:08
Местоположение: София
Име: Генади Димитров

:)

Мнениеот prodrive » Пон Май 02, 2005 17:56

Спирането преди завоя , влизането с един замах а не на няколко пъти....и резултати естетвено =)
Аватар
prodrive
 
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 14:32
Местоположение: Шумен
Име: Мирослав Багержиев

Мнениеот Paula » Пон Май 02, 2005 18:14

Според мен избора на най-правилната траектория за минаване на завоя е гаранция за добри резултати.Малко са пилотите у нас,които умеят да карат и бързо и атрактивно.Гледала съм на живо рали от световния шампионат-атрактивно каране,съчетано със страхотна бързина.Това мисля,че е патент само на пилоти от най-висока класа.
Paula
 
Мнения: 47
Регистриран на: Пет Апр 22, 2005 14:47
Местоположение: Провадия
Име: Пламена Раева

Мнениеот chefo » Пон Май 02, 2005 19:23

Аэ гледам траекторията на влиэане,траекторията в эавой и на иэлиэане,както и спирането преди эавоя(като пилот Г.Янакиев ми се струва че греши чисто траекториите),гледам също и скоростта в эавоя.Ускорението след эавоя като эрител не мога да преценя,но в крайна сметка най-важното е на края на ралито кой какви времена е дал.
Иначе эа атрактивността-тя може и да эабави пилота,но и да эабавлява эрителите.
Long live rock n` roll
Аватар
chefo
 
Мнения: 971
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 23:08
Местоположение: Под тепетата
Име: Стефан Лазаров

Мнениеот plm » Пон Май 02, 2005 19:34

Съгласен съм с Paula.
Погладнете как карат пилотите от св.ш.-правилна траектория,спокойно и уверено,и много бързо.
Не малко наши пилоти водят невероятна борба с волана,не е ясно какво искат да направят/дали да спират,дали да завиват на ляво или на дясно/.Затова са такива и резултатите.Първо,те трябва да ЗНАЯТ какво да направят,и после да МОГАТ да го направят.
За Янакиев и аз съм забелязал,че няма добра траектория.За Танев да не говорим.В това отношение не е най-добре и Крум.Забележете сега с тази кола какви излишни движения ще прави.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Мнениеот chefo » Пон Май 02, 2005 19:44

Аэ Танев не съм го эабеляэъл,но энам само че Румен Дунев от пистовите шампионати в Германия е понаучил много(там между другото конкуренцията е СТРАШНА) :roll:
Long live rock n` roll
Аватар
chefo
 
Мнения: 971
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 23:08
Местоположение: Под тепетата
Име: Стефан Лазаров

Мнениеот prodrive » Пон Май 02, 2005 19:55

Също неправилната траектория се дължи в непознаване на трасето. Знаеш че завоя е ляв 4 примерно , но си има специфика на траекторията която се спазва за по бързото преминаване :)
Аватар
prodrive
 
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 14:32
Местоположение: Шумен
Име: Мирослав Багержиев

Мнениеот plm » Пон Май 02, 2005 20:14

Това с непознаването на трасето въобще не важи за нашите пилоти,особено за миналото състезание.
Добрия рали-пилот не се стреми да научи трасето наизуст.Освен това с едно-две преминавания преценява правилно завоя,записва го добре и остава карането.Не казвам,че са излишни тренировките.
Посредствения пилот може да мине стотици пъти по дадено трасе,да го научи,но да не може да прецени завоите.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Мнениеот damon » Пон Май 02, 2005 20:50

prodrive написа:Също неправилната траектория се дължи в непознаване на трасето. Знаеш че завоя е ляв 4 примерно , но си има специфика на траекторията която се спазва за по бързото преминаване :)


И няма да е лошо да знае следващия предварително, нали? На световния съм чувал навигатори, които диктуват като луди. Мисля, че Ричърд Бърнс имаше най-усложнените записки.
Иначе един от проблемите на повечето наши пилоти е пренебрежението им към записките и безсмислените опити да се наизусти трасето със "състезателни" тренировки, които понякога свършват с катастрофи както знаем.
Колкото до атрактивното каране и правенето на изводи от един завой мога да кажа следното: нито доброто (привидно доброто), нито атрактивното минаване на участък от да речем 100 метра не е показател за истински резултат. Понякога има психологическа измама от шума на автомобила - кола която бръмчи повече ни се струва, че върви по-бързо от по-тихата. Важни са само резултатите.
За траекториите не мога да кажа много - не разбирам, но си мисля че доброто каране е във вземането на завоите с равномерна газ и без много въртене на волана. Илия Царски примерно кара с постоянно пипане на газта и въртене на волана наляво-надясно. Възможно е това да е някакъв стил на каране, но не мисля, че точно при С1600 е сполучлив.
Аватар
damon
Администратор
 
Мнения: 2172
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 20:40
Местоположение: България
Име: Николай Китанов

Мнениеот Деница » Пон Май 02, 2005 21:09

загледайте се в брата на Румен Дунев - Тошко...той е човекът на траекториите и спиранията. Момче с потенциал - знания , опит и много талант. Жалко , че за него засега само писта му се 'полага'
Деница
Модератор
 
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 12:42
Местоположение: София
Име: Деница Богоева

Мнениеот Stoyan F1 » Пон Май 02, 2005 21:13

plm написа:Това с непознаването на трасето въобще не важи за нашите пилоти,особено за миналото състезание.
Добрия рали-пилот не се стреми да научи трасето наизуст.Освен това с едно-две преминавания преценява правилно завоя,записва го добре и остава карането.Не казвам,че са излишни тренировките.
Посредствения пилот може да мине стотици пъти по дадено трасе,да го научи,но да не може да прецени завоите.


Напълно съгласен :!:
Stoyan F1
 
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Апр 23, 2005 10:17
Местоположение: Sofia
Име: Стоян - истинско

Мнениеот Иван Шопов » Пон Май 02, 2005 21:49

Чета всички Ви и реших и аз да метна няколко думи.:-)
Абсолютно съм съгласен с повечето от Вас,но имам някои уточнения.За мен е немислимо да се сравняват пилотите от Световния Рали Шампионат (да не ги изброявам поименно) с българските пилоти.Независимо от таланта на много от колегите,уменията им,желанието да се развиват,възможността да го правят и т.н.,разликата е и винаги ще бъде огромна.
Направете сравнение между детенце на 8 години,което кара колело от 3-годишно и детенце на 5 годинки,което сяда за първи път.
Горе-долу подобно е сравнението между най-добрите от нас и Пилотите от Световния Шампионат (не е правописна грешка главното "П"-те наистина са Пилоти).:-)
Съгласете се,че е трудно човек да научи за 1,2-5 години това,което тези хора са постигнали за 2-3 пъти повече време.За условията за подготовка въобще не може да се говори и за сравнение.:-)
Знаете колко от нас имат възможността да изкарат един елементарен пистов шампионат от-до.За какви постижения и умения да говорим,след като си броим стотинките за бензин дори?:-)
Не искам да звучи като оправдание за някого.Просто смятам,че за да станеш добър,много добър,професионалист в нещо,то трябват дълги години,тренировки,усилия,воля и УСЛОВИЯ.Наличието на последното е най-трудно реализируемо.:-)
Колкото до траекториите,газта,спирачките и т.н. не бих искал да взимам отношение по 2 причини:
1.Смятам себе си за новобранец и недостатъчно добър за да давам оценка някому.Все си мисля,че за да дадеш правилната оценка за човека Х,трябва да умееш да правиш същото по-добре от него.:-)
2.Нормално е да има различни "стилове" при различните пилоти.Дори и стилове,изтъкани от грешки.Все пак всеки от нас се справя според възможностите си.:-)
За финал-искам да благодаря на всички Ви,затова че ни подкрепяте-индивидуално или общо,че правите повече от всички журналисти и медии накуп,че не се отказвате и продължавате да надскачате проблемите и не на последно място-за това,че според възможностите си се опитвате (и успявате според мен) да оцелее спорта в България.:-)
Аватар
Иван Шопов
 
Мнения: 1223
Регистриран на: Пон Апр 18, 2005 09:37
Местоположение: София
Име: Иван Шопов

Мнениеот swrt » Пон Май 02, 2005 22:30

Абсолютно съм съгласен с теб,НО като гледам някои твои колеги винаги ми минават 2-3 случая:
Преди години Полицая и Данчони тръгнали да тренират около Шумен.Данчони карал-Полицая давал акъл.........След извесно време по тях се лепнала някаква кола и ....... нема бягане от нея.БИЛО ЗИМАТА.Данчо си юркал здраво,Полицая-ОЙ-ОЙ,а колата зад тях ще им изкърти бронята.......... Спряли да видят кой е зад тях,а от другата кола излиза някакъв сополанко и им вика:"Аре бе ще карате или ще се лигавите".
Преди години ходих на гости в град Пещера,там имаше нещо като събор.Пътя минаваше по трасето на Планинското.Та там засекохме Г.Петров с тренировачния форд(червения) да си тренира.Е да ама друг такъв местен пикльо през целия път му дишаше във врата и като се качих ме горе ни гладаше като полезни изкопаеми.
Преди две зими на същото трасе един стар дападжия направо къртеше задника на Тихо Златков по завоите,защото" ПИЛОТА СЕ ПРАВИЛ НА ГОЛЯМ КАРАЧ-КАРАЛ с ВРАТИТЕ НА СТРАНИ"


Мисля,че всичките хора сложили каска и рискуват живота си заради спорта,заслужават ОГРОМНО уважение.
НО мисля,че не всички са на някакво равнище задоволяващо по-притенциозните зрители.
А те притенциозните ще стават все повече,защото за мое най-голямо задоволство зрителите по трасетата растат.



КЪСМЕТ НА ВСИЧКИ ПИЛОТИ В ПРЕДСТОЯЩИТЕ СТАРТОВЕ.
Аватар
swrt
 
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 15:08
Име: Л.Драганов

Следваща

Назад към Български Рали Шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 21 госта

cron